Aku brusky

Definice:

Aku brusky mají největší výhod aku v tom, že je můžete použít i tam, kde není přístup k elektrické síti. Vzhledem k tomu, že nemusíte  řešit dosah a zapojení překážejícího napájecího kabelu, je práce rychlejší a efektivnější. Při výběru aku úhlové brusky (známější pod názvem “flexa”) je nejdůležitější vybrat správný rozměr kotouče. Mezi nejčastější patří ty s průměrem 115 a 125 milimetrů. Brusky s těmito kotouči dosahují otáček kolem 7 000 až 10 000 za minutu a nejčastěji využívá 18 až 20V napájení. Výkonnější aku brusky disponují výkonem 10 000 otáček za minutu. Napájení je obvykle 18 nebo 36 V. Pro tyto brusky jsou určeny kotouče s průměrem 150 milimetrů a 180 milimetrů.

Dělení:

Mezi Aku brusky bychom mohli zařadit i aku vibrační brusky. 

Aku vibrační brusky

Ty pracují na principu kmitající brusné desky, který je opatřena suchým zipem, případně svěrkami pro uchycení brusného papíru s požadovanou zrnitostí. Aku vibrační bruska obvykle pracuje s frekvencí 11 000 až 22 000 kmitů za minutu a napětí akumulátoru je běžně v rozmezí 10,8 až 18 V. Moderní typy jsou vybaveny funkcí “Soft Start”, která umožňuje pomalejší start zařízení pro komfortnější užívání. Moderní typy také mají ergonomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovým povrchem pro snadnější uchopení.

Původ: 

Historie broušení sahá až do pravěku. Pravěcí lidé zjistili, že nemusí štípat nástroj z pazourku, ale že můžou nabrousit tento tzv. "pazourkový nůž " třením o pískovec, popřípadě o hrubou skálu. Ve Starém Egyptě používali broušení na velké kamenné bloky používané na stavbu pyramid. V Egyptě má svůj původ i broušení kovů, které se rozšířilo s rozvojem metalurgie. Broušení se stalo velmi ceněným uměním především díky ostření nástrojů a tvorbě ornamentů. Opravdový rozmach broušení a brusek přinesla průmyslová revoluce. V dnešní době existuje nepřeberné množství brusek na rozličné úkoly. Moderní brusky jsou vysoce sofistikovaným nářadím.

Zajímavosti: 

V současnosti nejpoužívanější akumulátory jsou na lithium-iontové baterie (zkráceně Li-Ion baterie). Jejich historie sahá až do roku 1912, kdy  prováděl první experimenty s novou technologií G. N. Lewis. Návrh proběhl roku 1960, poté byla baterie vyvíjena hlavně v Bellových laboratořích. Prodejní verze přišla na trh roku 1991. Vyrobila ji japonská společnost Sony. Mnoho firem dnes považuje li-ion baterie za alternativu obnovitelných zdrojů. Například společnost Tesla vyrobila obří bateriové úložiště Tesla Megapack. Jde o obří Li-Ion baterii, která by měla z trhu vytěsnit potřebu paroplynových elektráren. 

Nelze najít produkty odpovídající výběru.