Aku kladiva

Definice:


Největší výhodou akumulátorových kladiv je, že nemají napájecí kabel, a jsou tak vhodná pro neomezenou manipulaci. Díky jejich flexibilnímu použití, při kterém není nutné se spoléhat na elektrický přívod, je využijete při mnoha činnostech. Zákazník ocení u moderních aku kladiv překvapivě vysoký výkon a unikátní konstrukční řešení. Moderní aku kladiva nabízejí maximální bezpečnost a pohodlí při práci. Aku kladiva nepotřebují ke své práci elektrickou energii, ale zase se musí pravidelně dobíjet.

Původ:


Kladivo patří mezi nejstarší ruční nástroje a je známo už od pravěku. Původní kamenný klín nahradily kladiva s hlavou a topůrkem. Zprvu byla zhotovena z kamene, v době železné se začala vyrábět ze železa. Svým tvarem už přibližně připomínala kladiva tak, jak je známe dnes. Jednotlivá řemesla si po tisíciletí upravovala nástroje podle svých specifických potřeb, a tak vzniklo několik základních tvarů kladiv. Podle druhu řemesla existují kladiva kovářská, kolářská, sklenářská, čalounická, pasířská, zednická, pokrývačská a tesařská. K nejpoužívanějším dnes patří zednické kladivo.

Zajímavosti:


Kladivo překročilo hranice pracovního nástroje a stalo se symbolem pro pracující lid. Jako symbol se dostalo na vlajku několika zemí. Notoricky známá je vlajka Sovětského svazu se zkříženým srpem a kladivem. Dodnes je (spolu se srpem a přetrženými okovy) například i součástí státního znaku Rakouska.

i

Kladiva se dostala i do znaků českých měst

Najdete je například ve znaku měst Abertamy, Bečov nad Teplou, Boží Dar, Břidličná, Černý Důl, Havířov nebo Bohdalov.
Nelze najít produkty odpovídající výběru.