Aku pily

Definice:

Největší předností aku pily je absence napájecího kabelu. Můžete s ní snadno manipulovat, aniž by vám překážel kabel. Při výběru aku pily si ohlídejte hmotnost, počet otáček za minutu, plynulou regulaci a parametry akumulátoru. Aku pily jsou vhodné pro domácí i pracovní využití. Další výhodou aku pily je výrazně tišší chod a snadné ovládání včetně údržby. Na druhou stranu počítejte s tím, že se aku pily musí pravidelně dobíjet a obvykle disponují menším výkonem. 

Dělení:

K dostání je velké množství druhů aku pil. Tyto pily lze například rozdělit na Aku mečové pily (ocasky), aku kotoučové pily, aku přímočaré pily, aku řetězové pily a aku pásové pily. 

  • Aku mečové pily (ocasky)

Tyto aku pily se hodí na prořezy stromů, rychlé zkracování latí, odřezávání potrubí apod. Hravě si poradí s materiály jako je plast, dřevo, barevné kovy a ocel. Liší se výkonem, který ovlivňuje maximální průřez děleného materiálu.

  • Aku kotoučové pily

Kotoučové aku pily jsou ideální pro řezání dřeva, plastů nebo lehkých kovů. S jejich pomocí můžete provádět úhlové řezy. Vynikají přesností provedeného řezu zvláště pak, pokud jsou použity spolu s vhodným vedením.

  • Aku přímočaré pily

Přímočaré aku pily se dají skvěle využít na křivkové řezy nebo uzavřené výřezy. Dobře se také hodí při montážích na stavbách nebo při údržbě. Jsou kompaktní a lehce se s nimi manipuluje.

  • Aku řetězové pily

Tyto pily zastanou práci zejména při zpracování větví a jiného dřeva. Aku řetězové pily jsou alternativou k menším elektrickým a benzínovým pilám. Výhodou těchto pil je snadná údržba a výrazně tišší chod.

  • Aku pásové pily

Pásové aku pily jsou vhodné pro práci se dřevem, kovem i jinými materiály. Obvykle se vyrábějí jako stojanové pily, aku verze je mobilní určená na řezání menších dílů. Ve světě pil jsou pásové aku pily pořád novinkou.

  • Aku okružní pily

Vhodně vybrané akumulátorové pily mohou být stejně výkonné jako nářadí napájené ze sítě. K tomu aku pily přidávají uživateli výhodu lepší pohyblivosti a univerzální použití i v místech bez elektrické energie.

Původ: 

Pilu znali už pravěcí lidé. Ve starém Egyptě používali lidé pilu k řezání dřeva i kamene. Z Hierapole známe pilu poháněnou vodním kolem. Postupem času se vyvíjeli různé pily určené již pro jasný účel. S rozvojem metalurgie a využití pružiny v hodinách v šestnáctém století byla vynalezena lupénková pila. Tento kus kovu nebyl kován ale válen, proto poskytoval dostatečnou pevnost a pružnost při řezání. Pily podobného tvaru se objevily již v Římské říši, avšak neposkytovaly tak tenký a čistý řez. Kolem roku 1780 ve Francii byla lupénková pila využívána v kombinaci se speciálním stojanem. Tento nástroj se zval chevalet de marqueterie a v doslovném překladu znamená „marketerský stojan“.

Zajímavosti: 

Vývoj pil jde stále dopředu a výrobci neustále experimentují s novými materiály, konstrukcemi a pohonem. Nejčerstvější novinkou je pila poháněná tryskovým motorem. Vymysleli ji inženýři  Andre Prager a Matt Santjer. Tato pila má mít téměř nulové vibrace. Inženýři, kteří běžně pracují pro vývojové centrum výrobce Stihl ve Spojených státech amerických, představili svůj projekt na Reno Air Races Championship. Pila je osazena takzvaným Wren Power Systems, což jsou miniaturní proudové motory, které se dokážou točit až 200 000 otáčkami za minutu. Za cenu kolem 2000 liber (asi 65 000 korun) si je kupují například letečtí modeláři. Firma Stihl ale přiznala, že se jedná jen o prototyp, který se nebude vyrábět masově.

Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr