Aku přímočaré pily

Definice:

Aku přímočaré pily zvládnou nejenom krátké a rovné řezy, ale i křivky nebo výřezy. Hodí se zejména na kratší řezy. U delších budete doplácet na pomalý chod a nepřesnosti v řezu. Protože se se pilový plát pohybuje vzhůru, někdy se u horního okraje vylamují třísky. Problém vyřeší buď nástavec proti vylamování, nebo následné začištění řezu. Aku přímočaré pily využijete zejména při řezání tenčích materiálů a při vyřezávání různých tvarů. Úzký list pily totiž dokáže vytvořit i křivky. S přímočarou pilou ve verzi aku se snadno manipuluje, protože nemá napájecí kabel, který by vám mohl při práci překážet. Aku přímočaré pily se hodí všude tam, kde není nebo je omezený přístup k elektrické energii. Aku přímočarou pilu můžete koupit bez akumulátoru. Ten můžete koupit zvlášť, aby byl kompatibilní s dalšími aku stroji.

Původ: 

Za prapůvod pilového řetězu by se dal označit rok 1858. V tomto roce představil Američan Harvey Brown “nekonečný řezací mechanismus” s výměnnými zuby. Tento vynález si nechal na patentovém úřadě v New Yorku patentovat. V podstatě se jednalo o pásovou pilu poháněnou řemenem, na které bylo možné měnit jednotlivé zuby. Brownův vynález o pět let později vylepšil George Kammerl, který zuby posunul na vnější okraj. Kammerlova verze však neměla příliš dobře řešenou vodící část a tak se neujala. Obě verze už se dají považovat za předchůdce pilového řetězu, jak ho známe dnes.

Zajímavosti: 

Vývoj pil jde stále dopředu a výrobci neustále experimentují s novými materiály, konstrukcemi a pohonem. Nejčerstvější novinkou je pila poháněná tryskovým motorem. Vymysleli ji inženýři  Andre Prager a Matt Santjer. Tato pila má mít téměř nulové vibrace. Inženýři, kteří běžně pracují pro vývojové centrum výrobce Stihl ve Spojených státech amerických, představili svůj projekt na Reno Air Races Championship. Pila je osazena takzvaným Wren Power Systems, což jsou miniaturní proudové motory, které se dokážou točit až 200 000 otáčkami za minutu. Za cenu kolem 2000 liber (asi 65 000 korun) si je kupují například letečtí modeláři. Firma Stihl ale přiznala, že se jedná jen o prototyp, který se nebude vyrábět masově.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.