Aku řetězové pily

Definice:

Největší předností akumulátorových řetězových pil je absence napájecího kabelu. Můžete s ní snadno manipulovat, aniž by vám překážel kabel. Při výběru aku řetězové pily si ohlídejte hmotnost, počet otáček za minutu, plynulou regulaci a parametry akumulátoru. Aku řetězové pily jsou vhodné pro domácí i pracovní využití. Dobře se hodí na chalupu na pár kubíků dřeva nebo prořez stromů. Chcete-li se chovat ekonomicky, stačí si pořídit celý aku program. To znamená kromě aku řetězové pily i aku sekačku, aku křovinořez a další aku nástroje. Při práci pak stačí jen vyměnit jen baterku. Když ukončíte práci s aku řetězovou pilou, vyndáte baterku a dáte ji do sekačky. Baterka je tak delší dobu v provozu a prodlužuje se její životnost.

Původ:

Za prapůvod pilového řetězu by se dal označit rok 1858. V tomto roce představil Američan Harvey Brown “nekonečný řezací mechanismus” s výměnnými zuby. Tento vynález si nechal na patentovém úřadě v New Yorku patentovat. V podstatě se jednalo o pásovou pilu poháněnou řemenem, na které bylo možné měnit jednotlivé zuby. Brownův vynález o pět let později vylepšil George Kammerl, který zuby posunul na vnější okraj. Kammerlova verze však neměla příliš dobře řešenou vodící část a tak se neujala. Obě verze už se dají považovat za předchůdce pilového řetězu, jak ho známe dnes.

Zajímavosti:

Pily neslouží jen jako pracovní nářadí, nýbrž se dají využít i jako hudební nástroj. Na dlouhé ohebné pilové listy lze hrát pomocí paličky (pila je potom bicí nástroj), anebo pomocí smyčce. Hráč na pilu ohýbá list do oblouku nebo  do tvaru pismene “S”. Těmito pohyby se mění výška tónu. Pila se pak vyznačuje zvláštním klouzavým tónem zvaným glisando. Pilám sloužícím jako hudební nástroj se také říká zpívající pily nebo kanadské pily. V České republice je nejznámější hráč na zpívající pilu Petr Dopita, který získal mnoho i zahraničních ocenění.

 

Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr