Čerpadla

O produktu:


Čerpadlem se rozumí mechanický stroj, který dodává kinetickou, potenciální, nebo tlakovou energii tekutině, která skrz něj protéká. Čerpadla jsou známější pod pojmem pumpa. V olejové hydraulice se setkáme s pojmem “hydrogenerátor”. Čerpadla používají ke svému pohonu motor. V dřívějších dobách čerpadla poháněla lidská nebo zvířecí síla.

i

Při výběru čerpadla je nejdůležitější zohlednit výtlak a průtok

Výtlak určuje výšku, do jaké je čerpadlo schopno vodu vytlačit. V případě ponorných čerpadel se počítá výška výtlaku od vodní hladiny. Naopak u povrchových čerpadel je tato hodnota počítána od čerpadla vzhůru. Dalším důležitým parametrem je průtok. Průtok nám udává, kolik vody je čerpadlo schopno přečerpat za určitý časový úsek. Je dobré mít na paměti, že průtok vždy měříme přímo na výstupu čerpadla. Měříme ho tedy vždy bez hadice. Též musíme počítat s tím, že průtok se stoupající výškou i vzdáleností klesá. Právě proto je nutné volit čerpadlo s dostatečným výtlakem a průtokem, aby na požadovanou čerpací vzdálenost byl na konci hadice ještě dostatečný tlak vody.

 

Dělení:


Čerpadla se dají dělit podle mnoha hledisek. V našem obchodě najdete solární čerpadla, zahradní čerpadla, povrchová čerpadla, ponorná čerpadla a sudová čerpadla.

 • Solární čerpadla
  Solární čerpadla fungují na principu přeměny sluneční energie na elektřinu. Děje se tak díky fotovoltaickým panelům, které zachycují sluneční svit. Rázem máme pohon solárního čerpadla, které patřičně usměrňuje vodní hladinu nebo tok. Solární čerpadla rozpohybují vodu v zahradním jezírku, napojí květináče a popožene proud v malém potůčku. Solární čerpadla se v čase vyvíjela a současné modely umožňují regulovat výkon, respektive výšku a šířku proudu pootočením trysky.
 • Zahradní čerpadla
  Zahradní čerpadla slouží k čerpání čisté až mírně znečištěné vody z mělké studny, nádrže nebo sudu. Jedná se o povrchová čerpadla, která své uplatnění najdou zejména při zalévání zahrady, provoz postřikovacích systémů nebo zavlažování. Zahradní čerpadla jsou obvykle vyrobena z odolných plastů. Jsou opatřena madlem pro snadný úchop a spínačem, který je umístěn přímo na čerpadle. Zahradní čerpadla jsou oblíbená pro svoji snadnou manipulaci a ovladatelnost.
 • Povrchová čerpadla
  Povrchová čerpadla jsou oblíbená zejména u chatařů a zahrádkářů. Již z názvu je patrné, že povrchová čerpadla jsou umístěna na povrchu a vodu sají. Tím se liší od ponorných čerpadel, která vodu vytlačují nad sebe. Povrchová čerpadla jsou často montována jako součást do malých zahradních a domácích vodáren.
 • Ponorná čerpadla
  Ponorná čerpadla se vyznačují tím, že jsou zčásti nebo zcela ponořená do čerpané kapaliny. Čerpají čistou nebo mírně znečištěnou vodu. Ponorná čerpadla vytlačují čerpanou kapalinu nad sebe. Tím se liší od povrchových čerpadel, která kapalinu sají. Ponorná čerpadla mají širokou škálu využití. Slouží k zásobování domácnosti vodou, zalévání a zavlažování zahrad nebo odvodňování, přečerpávání nádrží či nouzové odčerpávání. Ponorná čerpadla se obvykle používají tam, kde například z technických důvodů nelze použít čerpadlo povrchové
 • Sudová čerpadla
  Sudová čerpadla slouží k čerpání kapalin například z transportních sudů a kontejnerů. Jedná se o jednoduchá čerpadla se základními parametry. Klasicky k nim jde přimontovat hadici a kropit záhony. Proto jsou oblíbená mezi zahrádkáři. Sudová čerpadla mají výtlak až deset metrů, přesto se předpokládá, že uživatelé nebudou čerpat ze studny, ale z povrchové nádrže. Důvodem je, že s každým metrem hloubky se snižuje průtok. Většina sudových čerpadel na trhu má průtok pohybující se mezi dvěma a čtyřmi tisíci litrů vody za hodinu.

Původ:


První čerpadla se objevila již ve starověku. Původně používali lidé čerpadla jen na čerpání vody. První čerpadla byla pístová. Jako pohon se používala lidská nebo zvířecí síla. Postupem času se čerpadla různě zlepšovala a měnila se jejich konstrukce. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová a další. Masově se začala čerpadla používat po druhé světové válce. Ve válce totiž nastala potřeba přenášet nejen vodu, ale také olej, který byl nezbytný k promazání zbraní a strojů. V té době ještě nebylo příliš druhů čerpadel. V dnešní době jsou již čerpadla samozřejmou součástí našich životů. Najdeme je prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Vede jaderná a tepelná energetika, kterou následuje potravinářský a chemický průmysl. Čerpadla se nepoužívají jen v profesích, ale můžeme je najít například i na zahradách rodinných domů.


Zajímavosti:


Výhodou čerpadel je, že mají prakticky bezúdržbový mechanismus. Čerpadla mohou ve své podstatě poškodit jen dvě věci. Tou první je, že čerpadla by neměla běžet na sucho. Pakliže k takové situaci dojde, může se mechanismus spálit. Proto je dobré občas kontrolovat stav hladiny. Zkontrolovat by se měl i plovák, zda je ve správné poloze. Další věcí, která může čerpadlo poškodit je ucpaný sací koš. Ten se může ucpat podobně jako sací hadice u vysavače.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 29

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 29

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr