Zahradní čerpadla

O productu:

Zahradní čerpadla slouží k čerpání čisté až mírně znečištěné vody z mělké studny, nádrže nebo sudu. Jedná se o povrchová čerpadla, která své uplatnění najdou zejména při zalévání zahrady, provoz postřikovacích systémů nebo zavlažování. Zahradní čerpadla jsou obvykle vyrobena z odolných plastů. Jsou opatřena madlem pro snadný úchop a spínačem, který je umístěn přímo na čerpadle. Zahradní čerpadla jsou oblíbená pro svoji snadnou manipulaci a ovladatelnost. Zahradní čerpadla mohou být samonasávací a fungují na principu odstředivé síly. Mohou se pyšnit velkým průtokem a výtlakem. Jejich výhodou je dlouhá životnost a snadná obsluha a provoz. Zahradní čerpadla dokáží nasát vodu až z cca 8 metrové hloubky, takže je možné použít je i pro čerpání vody z mělké studny. Vzhledem k tomu, že zahradní čerpadla mají samonasávací schopnost, není nutné zavodňovat sací potrubí. Stačí zavodnit pouze čerpadlo. V případě netěsnosti sacího potrubí uniká pouze vzduch, ale samotné čerpadlo nepřestane pracovat jako běžná odstředivá čerpadla. U čerpadel, která mají samonasávací systém se však musí zajistit ochrana proti běhu na sucho. Je to z toho důvodu, že i krátký chod na prázdno může prakticky okamžitě způsobit rozsáhlé poškozen. Některá zahradní čerpadla proto mají integrovanou ochranu proti běhu nasucho.

Původ:

První čerpadla se objevila již ve starověku. Původně používali lidé čerpadla jen na čerpání vody. První čerpadla byla pístová. Jako pohon se používala lidská nebo zvířecí síla. Postupem času se čerpadla různě zlepšovala a měnila se jejich konstrukce. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová a další. Masově se začala čerpadla používat po druhé světové válce. Ve válce totiž nastala potřeba přenášet nejen vodu, ale také olej, který byl nezbytný k promazání zbraní a strojů. V té době ještě nebylo příliš druhů čerpadel. V dnešní době jsou již čerpadla samozřejmou součástí našich životů. Najdeme je prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Vede jaderná a tepelná energetika, kterou následuje potravinářský a chemický průmysl. Čerpadla se nepoužívají jen v profesích, ale můžeme je najít například i na zahradách rodinných domů.

Zajímavosti:

i

Většina světa se potýká s nedostatkem vody. Čeští zahrádkáři řeší tento problém zachycování dešťové vody do sudů nebo retenčních nádrží. Aby vlastníci rodinných domů a zahrad lépe hospodařili s vodou, přišlo Ministerstvo životního prostředí s dotačním programem “dešťovka”. Cílem programu je motivovat vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů v celé ČR k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. Dotační program byl spuštěn ve dvou fázích. První fáze byla vyhlášena 27. dubna 2017 a alokovalo se 100 milionů korun. Druhá fáze byla spuštěna 7. srpna 2017 s alokací 440 milionů korun.

Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr