Trysky

O productu:

Trysky do bazénu jsou velmi účinným pomocníkem. Zajišťují cirkulaci vody v bazénu. Vratné trysky vrací vyčištěnou vodu z filtrace zpátky do bazénu. Aby voda v bazénu rovnoměrně cirkulovala, měly by trysky vracet vodu dvacet až třicet centimetrů pod úroveň hladiny. Z tohoto důvodu je velmi důležité, kam vratné trysky ústí. Umístěné jsou obvykle ve stěně bazénu. Některé bazénové trysky se umísťují na dno bazénu. Moderní trysky obsahují směrovatelnou kuličku a kontramatku. Díky tomu dokážete nastavit proud vody tím správným směrem. Směrování trysky se provádí zevnitř bazénu. Připojení bazénové trysky se provádí vlepením potrubí (případně flexihadice), která má průměr padesát milimetrů. Druhou možností je umístit trysky pomocí venkovního závitu. Trysky do bazénu je vhodné osadit naproti skimmeru. Při výběru trysky je vždycky třeba zohlednit tvar a typ bazénu, který chcete tryskou osadit.

Původ:

Kdo přesně vynalezl první trysky se dnes už pravděpodobně nedozvíme. Zato je celkem dobře zmapované, kdo vylepšil klasický tkalcovský stav s člunkem a opatřil ho tryskou. Jmenoval se Vladimír Svatý a narodil se do rodiny majitele nevelké podkrkonošské tkalcovny. Svatý byl vynálezce a zlepšovatel již od mládí. Napadlo ho pro tkaní využít místo klasického člunku tryskový prohoz. Předmětem průkopnické práce p. Svatého byl hydraulický i pneumatický prohoz. Rozhraní mezi nimi tehdy nebylo možno definovat. První vynálezy měly své mouchy, a proto je nebylo možné produkovat hromadně. Vynález konfusoru v r. 1956, lamelového kanálu koncentrujícího proud vzduchu, umožnil zvýšení šíře stroje na 130-160 cm. Tím se pneumatické stroje staly konkurence schopné. Vladimír Svatý začal své stroje vyvážet na Západ i na Východ (do Sovětského svazu vyvezl na 80 000 kusů). Vladimír Svatý podal během života na 139 přihlášek vynálezů. Téměř na všechny se mu dostalo autorské osvědčení. V roce 1953 obdržel státní cenu a o patnáct let později získal akademický titul kandidát věd (CSc).

Zajímavosti:

i

Zajímavostí jistě je, že trysky byly použiti i při stavbě známé Křižíkovy světelné fontány. Křižík umístil do dolního bazénu šest střiků osvětlováno šesti lampami. V bazénu bylo 16 lamp a 14 trysek rozmístěných ve dvou soustředných kruzích kolem jedné střední trysky. Křížíkova světelná fontána byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891. Stalo se tak při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Křižiková světelná fontána byla vskutku na svojí dobu unikátním vynálezem.Voda stříkala až do výše několika desítek metrů a v záři světelných zdrojů bylo vidět až ze Starého Města. Aby se voda zabarvila, byla využívána různobarevná skla, která byla umístěna nad obloukovkami a vyměňovanými obsluhou v pravidelných intervalech. Fontána fungovala bezmála sto let. Až v roce 1991 prošla v rámci přestavby Výstaviště pro Všeobecnou československou výstavu rozsáhlou rekonstrukcí.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 27

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 27

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr