Flétny

O produktu:


Flétny se řadí mezi dechové hudební nástroje. Mezi nejrozšířenější flétny patří zobcové flétny, příčné flétny a irské příčné flétny. Zobcové flétny jsou obvykle vyrobeny z dřeva nebo plastu. Na kvalitní zobcové flétny se používá domácí i exotické tvrdé dřevo jako je javor, hruška, palisandr nebo eben. Zobcové flétny dosáhly největšího rozmachu v období baroka, kdy vzniklo mnoho virtuózních sólových i triových sonát a koncertů.

i

Mezi významné skladatele, kteří pro zobcovou flétnu psali, patří Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Händel, Antonio Vivaldi, Benedetto Marcello a další

I příčná flétna patří mezi dřevěné dechové nástroje, ačkoliv se v současnosti vyrábí téměř pouze z kovu. Je to zapříčiněno tím, že její stavba a zvukové vlastnosti ji stále řadí k dřevěným dechovým nástrojům. Využívá se zejména v komorní hudbě a v omezené míře i v jazzu. Tradiční zastoupení má v orchestrech, ať už se jedná o orchestry symfonické, dechové nebo komorní. Irská příčná flétna najde své uplatnění v irské tradiční hudbě. Jedná se o dřevěný nástroj s kónusovým vrtáním a prstokladem typu simple-system, kterou používala většina flétnistů v začátcích 19. století. Ačkoliv se na irskou flétnu hrálo, a stále hraje, po celém Irsku, její silné zázemí je zejména ve středozápadních hrabstvích Sligo, Leitrim a Roscommon.

 

Původ:


Flétna patří k nejstarším hudebním nástrojům a vyvinula se pravděpodobně z píšťaly. Velkou popularitu zažila ve starověku, kde byla spojována s bohy. Například bůh Usir v Egyptě. V Antice se flétny rozdělily podle tóniny na značné množství typů. Ve 12. století přišla z Asie do Evropy příčná flétna. V 16. století se zvětšila její mensura. V 17. a 18. století se stala vícedílným nástrojem s opačným kónickým vrtáním (zužování od retného otvoru ke konci). V této době se také příčné flétny staly součástí orchestrů.

i

První učebnice "Principes de la Flute" byla vydána v Paříži roku 1707 a jejím autorem byl dvorní flétnista Jacques Martin Hotteterre

Revoluci zažila příčná flétna v roce 1832, kdy Theobald Böhm vyvrtal dírky nikoli podle dosažitelnosti prsty, ale podle akustických měřítek, a pak je opatřil klapkami. Další vylepšení přišlo o patnáct let později. Tradiční kónickou trubici vystřídala trubice válcová, čímž se zlepšila intonace. Na druhou stranu se poněkud změnily tónové vlastnosti flétny.

 

Zajímavosti:


Muzikolog Miloslav Klement pomohl zpopularizovat flétnu v Čechách, když vydal učebnici Škola hry na altovou zobcovou flétnu I. a II., podle které se dnes většinou vyučuje na ZUŠ. Dalším popularizátorem flétny se stal Jiří Stivín, který byl prvním sólistou hry na flétnu v Čechách. Stivín se původně snažil prosadit výuku zobcové flétny, jako samostatného oboru na Konzervatoři a HAMU v Praze. Když se mu to nepodařilo, prosazoval flétnu jako sólový hráč. Koncertoval, natočil několik CD a především začal pořádat kurzy hry na zobcovou flétnu. V pozdějších letech prosadil svůj program "rodinné hraní pro zdraví" profesor Václav Žilka, otec známé české herečky Veroniky Žilkové.

Zobrazení Mřížka Seznam

23 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

23 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr