Harmoniky

O produktu:


Foukací harmoniky jsou malým hudebním nástrojem. Hudebník na ně hraje foukáním ústy nebo zpětným nasáváním vzduchu. Harmoniky se obvykle drží jednou nebo oběma rukama. Hudebník může mít harmoniku připevněnou na speciálním držáku. Volné ruce pak slouží k hraní na další nástroj, nejčastěji na kytaru. Vzduch proudící skrz nástroj pak rozkmitává malé plechové jazýčky (naladěné z výroby na příslušnou výšku tónu) umístěné uvnitř nástroje. Každý otvor má dva jazýčky. Jeden jazýček je určen pro foukání (tzv. tóny foukané). Druhý jazýček slouží k vdechování (tzv. tóny tahané).

i

Stejně jako akordeon patří i foukací harmoniky mezi aerofony

Kmitající plechové jazýčky pak vydávají onen dosti charakteristický zvuk tohoto malého hudebního nástroje. Foukací harmoniky najdou své uplatnění zejména v bluesové hudbě. Výjimkou není ani country, folk nebo jazz. V omezené míře se objevují i v populární hudbě. Naopak prakticky se nepoužívají v prostředí vážné artificiální hudby.


Původ:


Předchůdce harmoniky se jmenuje Sheng a pochází z jižní ČÍny. Jeho stáří se odhaduje na několik tisíc let. Kdo vymyslel samotnou harmoniku není zcela jasné. Někteří lidé připisují její původ Francii, protože ji s oblibou využívali už francouzští vojáci za napoleonských válek. Jisté je, že v roce 1821 si nechal patentovat svůj vynález německý výrobce hudebních nástrojů Christian Friedrich Ludwig Buschmann. Buschmann svůj vynález pojmenoval Aeolina. Buschmannovu harmoniku přivezl při jedné ze svých cest domů houslař Glier z Klingenthalu, který v roce 1835 založil ve Vídni první dílnu na výrobu foukacích harmonik. Vídeňských harmonik si všimnul německý řemeslník Christian Messner. Messner začal v Německu vyrábět harmoniky také. Rodinným přítelem Messnerových byl jiný zručný řemeslník Matthias Hohner, který díky přátelství se synovcem Christiana Messnera zjistil tajný výrobní postup harmoniky a v Trossingenu založil první továrnu na výrobu foukacích harmonik. Trossingen se stal městem harmonik, Na 15 000 obyvatel tu byly tři hudební univerzity, muzeum harmoniky a neobvyklé množství vrcholových hráčů, z toho dva mistři světa.

Zajímavosti:


Harmoniky se mohou pyšnit několika zajímavostmi. Například nejdražší harmonika na světě byla celá kromě hlásek vyrobená ze zlata. Jejím hrdým majitelem byl papež Pius VI. V souvislosti s harmonikou jsou v Guinnessově knize uvedeny dva rekordy. Švýcar Bonny B. hrál na harmoniku bez přestávky 24 hodin, což byl nejdelší harmonikový maraton na světě. V roce 2009 v Hong Kongu hrálo na harmoniku stejnou melodii těžko uvěřitelných 6131 hráčů. Jednalo se tak o největší počet hráčů na harmoniku v dějinách.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 25

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 25

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr