Mandolíny

O produktu:


Mandolína svým vzhledem připomíná kytaru a jedná se o strunný hudební nástroj. Podle některých názorů se vyvinula ze středověké loutny, jiní lidé dávají přednost variantě, že jejím prapůvodcem byla mandora nebo kvinterna. Mandolíny se v průběhu času měnily.

i

Dnešní mandolíny získaly svou podobu v 17. století. Domovinou jim byla italská Neapol

Používaly se jako sólové i doprovodné nástroje, často též (podobně jako dříve mandory) jako horní sbor loutnových a později kytarových orchestrů. Mandolíny mají výrazný pronikavý zvuk, za kterým stojí zdvojené struny. Obvykle hrají doprovody, například údery na druhou dobu nebo seknutí. Používají se také ozdoby jako tremolo nebo vybrnkání sóla. Mandolíny se zřídka objevují ve folku nebo rocku, jinak je jejich doménou bluegrass. V současnosti existuje celá řada manodlín. Jedna z nejrozšířenějších je mandolína využívaná hráči country - je často elektroakustická a je opatřena snímačem. Nemá kulatý ozvučný otvor uprostřed, ale dvě úzké na stranách ozvučné desky - podobně, jako housle. Nejznámějším výrobcem je americká společnost Fender, která však většinu výroby přesunula do Číny.

 

Původ:


Mandolíny se poprvé představily na dvoře Medičejských. To znamená, že mandolíny tak, jak je známe dnes, se objevily v Itálii v 16. století. Postupem času se mandolíny přesunuly z Evropy do Spojených států.

i

Kolem roku 1897 už je mandolína obecně velmi známá a rozšířená po celé Americe

Neapolské mandolíny patřily mezi klasiku, ale měly jednu velkou nevýhodu. Kvůli jejich vypouklému břiku se na ně nedalo pohodlně hrát, když hudebník stál. Proto v roce 1902 uvádí na trh firma GIBSON (mimochodem existuje dodnes) mandolínu TYPu “A”, která má naprosto ploché tělo, tvaru kapky. GIBSON stál i za dalším revolučním typem mandolíny. V roce 1923 představil mandolínu, která postrádala symetrický tvar. Jednalo se o mandolínu typu-F (florentine), jež na jedné straně těla má vlnku a ozvučnice byla oválného tvaru.

 

Zajímavosti:


Mandolíny od společnosti Gibson z 20. a 30. let jsou dnes ve Spojených státech legendou. V Americe se těší obrovské popularitě, čemuž odpovídá i jejich cena. Dají se pořídit od 500 dolarů až po 10000 dolarů. Většina výrobců vyrábí jejich kopie dodnes. Mezi americkými muzikanty jsou obecně oblíbenější mandolíny TYPu “F”, pro svůj jemný zvuk a příjemný tón.

Zobrazení Mřížka Seznam

6 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

6 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr