Perkusní nástroje

O produktu:


Slovo perkuse by se dalo přeložit jako “poklep”. Dá se tedy říci, že všechny bicí nástroje jsou perkuse. Perkusní nástroje patří mezi nejobsáhlejší skupinu hudebních nástrojů. Jsou také patrně nejstarší. Perkusní nástroje vyluzují zvuky pomocí úderů do nástroje, třesením nástrojem nebo škrábáním na nástroj. Perkusní nástroje mají obrovskou tradici. Setkáme se s nimi u primitivních národů, ale i v moderní hudbě, artificiální hudbě a nonartificiální hudbě. Ve světě existuje velké množství perkusí. Dalo by se říci, že každá země a každý národ má svůj vlastní soubor perkusí.

i

Hráč na perkusi se nazývá perkusionista

Mezi nejznámější perkusní nástroje patří tamburíny, triangl, kastaněty, djembe, darbuka a xylofon. Tamburína je velice rozšířený hudební nástroj. Jedná se o malý bubínek o průměru asi 20 cm a více. Při hraní se drží v ruce. Triangl je další známý perkusový nástroj. Rozeznívá se úderem kovové tyčky a vydává zvonivý nebo cinkavý zvuk. Kastaněty jsou známé perkusní nástroje ve Španělsku, zatímco buben djembe nalezneme ve střední Africe. Na černém kontinentu má svůj původ i populární xylofon. Jeho klaviatura je ze dřívek poskládaných vedle sebe na duté podložce. Dřívka jsou seřazena podle výšky tónu. K vytváření zvuku zde dochází poklepem paličky na danou klávesu. Původem z arabských a zakavkazských zemí (Gruzie, Arménie) k nám přišla darbuka. Darbuka prošla během času poměrně složitým vývojem. Původní podoba byla blízká djembe. Vyráběla se ze dřeva a kůže. Darbuka však disponovala vyšším a zvonivějším zvukem. V současnosti je vyráběna zpravidla z kovového těla a plastové blány, která je k tělu přichycena šrouby.

 

Původ:


Mezi známé perkusní nástroje patří africký bubínek djembe. Za vznikem tohoto bubnu stojí kmen Malinků. Malinkové žili před 2000 lety západně od dnešního Bamaka, hlavního města Mali.

i

Malinke v překladu znamená „člověk z Mali“

Tento africký kmen původně obýval území nazývané Manding. Ve 3. století došlo k rozkolu a Malinkové založili v Mandingu království. Tomuto království dali název Mandin. Mandin spadal až do 12. století pod říši Ghanu. Ve 13. století Malinkové vytvořili velký státní útvar, říši Mali, jejíž centrum tvoří Manding, území od Bamaka po severní Guineu, kterou obývají stejnojmenné kmeny Mandingo. Africký buben djembe se tak rozšířil do všech etnických skupin Mali. V pozdějším období se západní Afrika rozdělila na kolonie a v druhé polovině 20. století získala většina států nezávislost na koloniích. Potomky Malinků tak můžeme nalézt v Mali, Senegalu, Guinei, Pobřeží slonoviny a dalších státech. Djembe se tak rozšířil do celé západní Afriky. V 50. A 60. letech dvacátého století začaly koncertovat africké skupiny po Evropě a Americe. Západnímu světu tak ukázaly netradiční hudební nástroj, který je v současné době známý po celém světě.

 

Zajímavosti:


Mezi další perkusní nástroje, které k nám přišly z Afriky, patří xylofon. Tento zajímavý hudební nástroj najdeme v mnoha dílech evropské klasické hudby. Jedním z prvních skladatelů, kteří dali xylofonu šanci je Francouz Charles Camille Saint-Saëns. Ten vytvořil pro xylofon skladby Danse macabre (z roku 1874) a Karneval zvířat (z roku 1886). Xylofon zazní i ve slavné Šesté symfonii od rakouského skladatele Gustava Mahlera. K popularizaci xylofonu v USA na začátku 20. století přispěla hlavně obliba hudebního stylu ragtime.

Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr