Nože a pily

Definice:

Pily spadají do kategorie ručního nářadí.  Jedná se o stroj, který je určen k dělení (řezání) různých materiálů. K řezání používá ozubený list, kotouč, pás nebo řetěz. Při řezání vzniká prořez, protože část materiálu se promění v sypký odpad čili piliny. Pilou se též rozumí celá dřevařská provozovna. Pily můžeme rozdělit podle pohonu na ruční nebo elektrické. Před výběrem pily je důležité si předem objasnit, co chcete vlastně řezat. Při samotném výběru věnujte pozornost hmotnosti. Platí zde pravidlo, že čím nižší je váha, tím snazší je ovladatelnost a manipulace. U elektrických pil dávejte pozor na výkon. Ten by se měl u ocasek, pil přímočarých a pil pásových pohybovat v řádech 500 až 1200 wattů. Při výběru kotoučových pil by se měl výkon pohybovat nad 1500 wattů. Nezapomínejte ani na údržbu. Při broušení dbejte na bezpečné upevnění řezaného materiálu. U elektrických pil pravidelně vyměňujte pilové listy nebo kotouče. Důležitá je i kontrola přívodního kabelu, který nesmí být narušen.

 Dělení:

Pily můžeme dělit podle pohonu a způsobu řezu na aku pily, benzínové pily, elektrické pily, kotoučové pily, pásové pily, přímočaré pily, pily ocasky, pokosové pily, ruční pily a lupínkové pily.

  • Aku pily

Největší předností akumulátorových pil je absence napájecího kabelu. Můžete s ní snadno manipulovat, aniž by vám překážel kabel. Při výběru akumulátorové pily si ohlídejte hmotnost, počet otáček za minutu, plynulou regulaci a parametry akumulátoru. Akumulátorové pily jsou vhodné pro domácí i pracovní využití.

  • Benzínové pily

Benzínové motorové pily se hodí jak pro občasnou práci, tak zejména k pravidelné i profesionální práci. Při práci s benzínovou motorovou pilou je třeba dodržovat několik bezpečnostních zásad. Podmínkou jsou ochranné pomůcky jako jsou brýle, rukavice, přilba, chrániče sluchu a pevná pracovní obuv. Určitě bychom měli zvážit i použití oblečení s protipořezovou úpravou - kalhot, návleků, bundy a bot. Mějte na paměti, že benzínovou pilu startujeme vždy na zemi a tam, kde je dostatek místa kolem řetězu a lišty. 

  • Elektrické pily

Elektrické pily jsou typické tím, že šetří čas a ulehčují namáhavou práci. Podle řezaného materiálu vybereme správný kotouč nebo list. Díky kmitavému listu má široké využití přímočara pila. Materiál rychle opracuje a dokáže vytvořit zakřivené řezy. Pokud musíte řezat rozměrnější materiály, nejlepším pomocníkem bude kotoučová pila. Ve spojení s paralelním dorazem dokáže vytvořit přímé a hladké řezy. Velikost přístroje a průměr kotouče určují maximální hloubku řezu.

  • Kotoučové pily

Kotoučové pily využijete k řezání dřeva, kovů nebo dalších materiálů. Pila je složena z ozubeného kovového disku (kotouče - odtud název kotoučová) a poháněcího mechanismu, který disk roztáčí. Má mnoho variant. Může být konstruována jako ruční, stolní nebo i ve stojanovém provedení jako statický obráběcí stroj. Slangové označení “mafl” vzniklo z názvu německé firmy Maffel.

  • Pásové pily

Pásové pily patří mezi mechanické pily. Pilový list je tvořen nekonečným ocelovým pásem obíhajícím mezi dvěma kotouči (hnacím a vodícím) podobně jako plochý řemen. Aby se při řezu pás nesesmekl z kotoučů, je veden vodícími kladkami nebo vodícími kameny. Na rozdíl od ostatních pil má pásová pila minimální prořez a tedy vytváří méně pilin. Umožňuje kolmé řezání do rohu. Při záběru je tišší než ostatní pily.

  • Přímočaré pily

Přímočará pila zvládne nejenom krátké a rovné řezy, ale i křivky nebo výřezy. Hodí se zejména na kratší řezy. U delších budete doplácet na pomalý chod a nepřesnosti v řezu. Protože se se pilový plát pohybuje vzhůru, někdy se u horního okraje vylamují třísky. Problém vyřeší buď nástavec proti vylamování, nebo následné začištění řezu. Přímočaré pily využijete zejména při řezání tenčích materiálů a při vyřezávání různých tvarů. Úzký list pily totiž dokáže vytvořit i křivky.

  • Ocasky

Pila ocaska slouží především k hrubému řezání, prořezávání stromů a keřů a k demoličním pracím. Zvládají řezat dřevo až do tloušťky 280 mm. A poradí si i s ocelovým profilem a trubkou do průměru 120 milimetrů. Prořezou i tvárnice na plnou délku použitého listu. Řezat nemusíte jen podélně. Ocasky zvládnou řezat i příčně nebo na pokos. Kromě toho lze s těmito pilami snadno vyřezávat jakékoli oblouky, křivky či kruhové nebo hranaté otvory. Například při rekonstrukci můžete s ocaskou prořezávat příčky, odříznout latě nebo trámy, ale i potrubí.

  • Pokosové pily

Pokosová pila může být ruční nebo elektrická. Využít ji můžete k zhotovování úhlových řezů v nejrůznějších stavebních materiálech. Je velmi všestranná, takže se dá použít od přířezů prken, trámů, fošen až po dokončovací práce při pokládce podlah a výrobě obložení nebo třeba rámečků na obrázky. Typicky je konstruována jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny, v níž jsou vyznačeny použitelné úhly.

  • Ruční pily

Pro ruční pily je typický přímý pilový list s různě tvarovanými zuby, které odebírají materiál buď jen v jednom směru nebo v obojím. Zuby na listu musí mít pilový rozvod (tzv. šraňk), neboli zuby střídavě vyhnuté na jednu a druhou stranu, aby se pila v řezu „nedusila“.

  • Lupínkové pily

Lupínková pila (známější pod názvem pilka) je charakteristická svým tvarem. Složeny jsou z pružného pevného rámu ve tvaru "U" s rukojetí, který má na koncích upevňovací mechanismy, kterými se do rámu uchycuje pilový list. Lupínkové pily se hodí na řezání dřeva, plastu, kovu a dalších materiálů. Jedinou podmínkou je, aby materiál nebyl tvrdší než list pily. Tento nástroj skvěle využijí zlatníci, hodináři nebo modeláři.

Původ:

Pilu znali už pravěcí lidé. Ve starém Egyptě používali lidé pilu k řezání dřeva i kamene. Z Hierapole známe pilu poháněnou vodním kolem. Postupem času se vyvíjeli různé pily určené již pro jasný účel. S rozvojem metalurgie a využití pružiny v hodinách v šestnáctém století byla vynalezena lupénková pila. Tento kus kovu nebyl kován ale válen, proto poskytoval dostatečnou pevnost a pružnost při řezání. Pily podobného tvaru se objevily již v Římské říši, avšak neposkytovaly tak tenký a čistý řez. Kolem roku 1780 ve Francii byla lupénková pila využívána v kombinaci se speciálním stojanem. Tento nástroj se zval chevalet de marqueterie a v doslovném překladu znamená „marketerský stojan“.

Zajímavosti:

Vývoj pil jde stále dopředu a výrobci neustále experimentují s novými materiály, konstrukcemi a pohonem. Nejčerstvější novinkou je pila poháněná tryskovým motorem. Vymysleli ji inženýři  Andre Prager a Matt Santjer. Tato pila má mít téměř nulové vibrace. Inženýři, kteří běžně pracují pro vývojové centrum výrobce Stihl ve Spojených státech amerických, představili svůj projekt na Reno Air Races Championship. Pila je osazena takzvaným Wren Power Systems, což jsou miniaturní proudové motory, které se dokážou točit až 200 000 otáčkami za minutu. Za cenu kolem 2000 liber (asi 65 000 korun) si je kupují například letečtí modeláři. Firma Stihl ale přiznala, že se jedná jen o prototyp, který se nebude vyrábět masově.

Zobrazení Mřížka Seznam

20 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

20 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr