Elektrické pily

O produktu:

Elektrické pily jsou typické tím, že šetří čas a ulehčují namáhavou práci. Podle řezaného materiálu vybereme správný kotouč nebo list. Díky kmitavému listu má široké využití přímočara pila. Materiál rychle opracuje a dokáže vytvořit zakřivené řezy. Pokud musíte řezat rozměrnější materiály, nejlepším pomocníkem bude kotoučová pila. Ve spojení s paralelním dorazem dokáže vytvořit přímé a hladké řezy. Velikost přístroje a průměr kotouče určují maximální hloubku řezu. Elektrické pily mají výhodu oproti svým benzínovým kolegyním v tom, že jsou mnohem tišší a neprodukují žádné výfukové plyny.

Dělení:

Elektrické pily můžeme rozdělit na elektrické řetězové pily, elektrické kotoučové pily, elektrické pily ocasky a elektrické lupínkové pily.

  • Elektrické řetězové pily Pokud máte zahradu s dobrým zasíťováním elektřinou, tak můžete použít i lehčí elektrickou řetězovou pilu. Jen musíte při prořezávání stromů dávat větší pozor na kabely. Pro zahradu jsou vhodné i speciální nástavby. S řetězovými pilami můžete samozřejmě i provádět údržbu vlastního lesa a menší těžbu, ale tyto práce jsou už doménou motorových řetězových pil s vyšším výkonem a kvalitním provedením.
  • Elektrické kotoučové pily Této pile se lidově říká „Mafl“ podle německého výrobce. Elektrické kotoučové pily snadno zvládnou i silná prkna, palubky nebo plaňky na plot. Můžete s ní řezat i silnější hranolky, například na stavbu pergoly, nebo přesně zaříznout kuchyňskou pracovní desku nebo pomůže při pokládce plovoucí podlahy. Záleží jen na vhodném pilovém kotouči, který použijeme.
  • Elektrické pily ocasky Pily ocasky patří mezi tradiční pily. Charakteristické je pro ně uspořádání zubů. Pila ocaska má rozvržení zubů střídavě vpravo a vlevo. Díky tomu dokáže řezat dřevo (tvrdé či měkké),sádrokarton, plynobeton, kovy, plasty nebo lehčené cihly. Hrubé řezy do dřeva, stěn, betonu i kovu zvládnou lépe než jiné stroje. Ocasky se hodí pro instalatérské práce, tesařské práce, truhlářské práce, zámečnické práce nebo zednické práce.
  • Elektrické lupínkové pily Lupínkové elektrické pily vynikají svojí univerzálností. Můžete je v klidu použít na řezání dřeva, plastů i měkkých kovů. Při obsluze lupínkové pily není vyžadována velká fyzická námaha nýbrž přesnost při řezu.

Původ:

První řetězová pila s elektrickým pohonem se objevila v roce 1926. Výrobcem byla známá společnost Stihl. V padesátých letech se v tehdejším Sovětském svazu rozšířily dvojmužné řetězové pily poháněné stejnosměrným proudem, který dodávala mobilní elektrocentrála. V Československu se dvoumužné pily používaly do poloviny šedesátých let, kdy se nepříliš úspěšně zaváděla výroba jednomužných pil.

Zajímavosti:

    i

    Vývoj pil jde stále dopředu a výrobci neustále experimentují s novými materiály, konstrukcemi a pohonem. Nejčerstvější novinkou je pila poháněná tryskovým motorem. Vymysleli ji inženýři Andre Prager a Matt Santjer. Tato pila má mít téměř nulové vibrace. Inženýři, kteří běžně pracují pro vývojové centrum výrobce Stihl ve Spojených státech amerických, představili svůj projekt na Reno Air Races Championship. Pila je osazena takzvaným Wren Power Systems, což jsou miniaturní proudové motory, které se dokážou točit až 200 000 otáčkami za minutu. Za cenu kolem 2000 liber (asi 65 000 korun) si je kupují například letečtí modeláři. Firma Stihl ale přiznala, že se jedná jen o prototyp, který se nebude vyrábět masově.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.