Kotoučové pily

O produktu:

Kotoučové pily využijete k řezání dřeva, kovů nebo dalších materiálů. Pila je složena z ozubeného kovového disku (kotouče - odtud název kotoučová) a poháněcího mechanismu, který disk roztáčí. Má mnoho variant. Může být konstruována jako ruční, stolní nebo i ve stojanovém provedení jako statický obráběcí stroj. Slangové označení “mafl” vzniklo z názvu německé firmy Maffel. Při práci s kotoučovou pilou je nezbytné dodržovat bezpečnostní pravidla, protože podle statistik patří kotoučové pily mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Pracovník musí předem znát všechna rizika, která hrozí, musí předem vědět, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat.

Dělení:

Kotoučové pily lze klasicky rozdělit na okružní kotoučové pily a stolní kotoučové pily. Samostatnou kategorii pak tvoří pilové kotouče.

  • Okružní kotoučové pily

    Okružní kotoučové pily umožňují provádět rovné přesné řezy do různých hloubek řezu. Též s nimi můžete dělat řezy zkosené na potřebný úhel. Pro zvláště přesné rovné řezy jsou vhodné pily vybavené vodící lištou. Tyto pily se skvěle hodí pro řezání dřeva, dřevotřísky, překližky, lamino desek, sendvičových materiálů, plastů, ale i lehkých kovů apod.

  • Stolní kotoučové pily

    Tyto pily najdou využití při krácení i podélné řezání dřeva (prken, desek, fošen, plošných materiálů a také plastů). Výhodou je pevná, bytelná konstrukce a také přesný a hladký řez. Zákazníci jistě ocení i výkonný motor. Vedle klasických stolních kotoučových pil na dřevo existují také stolní kotoučové pily na kov. S nimi zvládnete materiály jako je ocel, železo, lehké kovy nebo plný materiál.

  • Pilové kotouče

    Pilový kotouč je hlavní částí kotoučové pily. Při jejich výběru bychom se měli řídit podle průměru udávaného v milimetrech. U menších okružních a ponorných pil se často číselná hodnota v označení shoduje s průměrem pilového kotouče udávané v mimiletrech, takže se můžeme rychleji orientovat při volbě správného průměru. U větších a stolních pil se místo milimetrů udává velikost v palcích. Důrazně se nedoporučuje vkládat do pily větší kotouč než udává výrobce, byť jen o několik milimetrů. Mohlo by dojít k nevratnému poškození vnitřních součástek pily.

Původ:

Strojní kotoučová pila vznikla v roce 1780. Jejím domovem je Anglie. Její ruční provedení bylo patentováno v roce 1927. Za patentem stála americká firma SKIL. Slangové označení mafl vzniklo z názvu německé firmy MAFELL.

Zajímavosti:

i

V Americe se traduje, že za vynálezem cirkulárky stojí žena. Konkrétně se jedná o Tabithu Babbittovou, členku náboženského hnutí shakerů. Ta si v roce 1813 všimla , jak se truhláři lopotí s dřevařskou pilou, a rozhodla se jim práci usnadnit. Vyrobila ozubené kolečko, které roztočila pedálem svého kolovratu – a kotoučovka byla na světě, stačilo její velikost upravit pro průmyslové potřeby.

Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr