Pilové kotouče

O produktu:

Pilové kotouče jsou hlavní částí všech kotoučových pil,a proto bychom na ně neměli zapomínat. Při jejich výběru bychom se měli řídit podle průměru udávaného v milimetrech. U menších okružních a ponorných pil se často číselná hodnota v označení shoduje s průměrem pilového kotouče udávané v mimiletrech, takže se můžeme rychleji orientovat při volbě správného průměru. U větších a stolních pil se místo milimetrů udává velikost v palcích. Důrazně se nedoporučuje vkládat do pily větší kotouč než udává výrobce, byť jen o několik milimetrů. Mohlo by dojít k nevratnému poškození vnitřních součástek pily.

Původ:

Strojní kotoučová pila vznikla v roce 1780. Jejím domovem je Anglie. Její ruční provedení bylo patentováno v roce 1927. Za patentem stála americká firma SKIL. Slangové označení mafl vzniklo z názvu německé firmy MAFELL.

Zajímavosti:

i

V Americe se traduje, že za vynálezem cirkulárky stojí žena. Konkrétně se jedná o Tabithu Babbittovou, členku náboženského hnutí shakerů. Ta si v roce 1813 všimla , jak se truhláři lopotí s dřevařskou pilou, a rozhodla se jim práci usnadnit. Vyrobila ozubené kolečko, které roztočila pedálem svého kolovratu – a kotoučovka byla na světě, stačilo její velikost upravit pro průmyslové potřeby.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.