Ruční pily

O produktu:

Pro ruční pily je typický přímý pilový list s různě tvarovanými zuby, které odebírají materiál buď jen v jednom směru nebo v obojím. Zuby na listu musí mít pilový rozvod (tzv. šraňk), neboli zuby střídavě vyhnuté na jednu a druhou stranu, aby se pila v řezu „nedusila“.Lepší pily ale mají zuby broušený ve třech rovinách, takže se řeže "tam i sem". Takové pily jsou univerzálnější, řezání je o něco rychlejší. Při výběru ruční pily především zvažte, jaký materiál chcete řezat. Čím víc zubů, tím menší úběr materiálu, ale čistější řez. Na čepeli najdete počet zubů na palec.Například pilky na dřevo nejčastěji mívají 7–11 TPI (teeth per inch).

Dělení:

Ruční pily můžeme rozdělit podle materiálu, který budeme řezat. Rozeznáváme tak ruční pily na dřevo a ruční pily na kov.

  • Ruční pily na dřevo

    Pakliže řežeme například palivové dřevo, zvolíme hrubší řez. Použijeme nepravidelný tvar zubů („vlčí zuby“) s větším prostorem mezi zuby. Případně můžeme použít hrubší trojúhelné zuby s větším rozvodem. To samé platí pro řezání prken podél let. Naopak při řezání příčného řezu mohou být zuby jemnější. Pilový list je buď sám dostatečně tuhý, nebo musí být napnut v rámu.

  • Ruční pily na kov

    Ruční pily na kov jsou opatřeny rámem, do kterého se upíná pilový list. Listy na kov mají jemnější zuby a pokud mají rozvod, nedělá se po jednotlivých zubech, nýbrž ve vlnkách.Pilové listy se nebrousí, protože mají ostří kalené. Když se pilové listy otupí, jednoduše se vymění. Běžné rámové pilky na kov používají zámečníci nebo instalatéři.

Původ:

Pilu znali už pravěcí lidé. Ve starém Egyptě používali lidé pilu k řezání dřeva i kamene. Z Hierapole známe pilu poháněnou vodním kolem. Postupem času se vyvíjeli různé pily určené již pro jasný účel. S rozvojem metalurgie a využití pružiny v hodinách v šestnáctém století byla vynalezena lupénková pila. Tento kus kovu nebyl kován ale válen, proto poskytoval dostatečnou pevnost a pružnost při řezání. Pily podobného tvaru se objevily již v Římské říši, avšak neposkytovaly tak tenký a čistý řez. Kolem roku 1780 ve Francii byla lupénková pila využívána v kombinaci se speciálním stojanem. Tento nástroj se zval chevalet de marqueterie a v doslovném překladu znamená „marketerský stojan“.

Zajímavosti:

i

Vývoj pil jde stále dopředu a výrobci neustále experimentují s novými materiály, konstrukcemi a pohonem. Nejčerstvější novinkou je pila poháněná tryskovým motorem. Vymysleli ji inženýři Andre Prager a Matt Santjer. Tato pila má mít téměř nulové vibrace. Inženýři, kteří běžně pracují pro vývojové centrum výrobce Stihl ve Spojených státech amerických, představili svůj projekt na Reno Air Races Championship. Pila je osazena takzvaným Wren Power Systems, což jsou miniaturní proudové motory, které se dokážou točit až 200 000 otáčkami za minutu. Za cenu kolem 2000 liber (asi 65 000 korun) si je kupují například letečtí modeláři. Firma Stihl ale přiznala, že se jedná jen o prototyp, který se nebude vyrábět masově.

Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr