Šroubováky

O produktu:

Šroubováky jsou nástrojemj, který využijete při zašroubování a utahování nebo k povolování a vyšroubování šroubů a vrutů. Hlava šroubu je uzpůsena hlavě šroubováku.Šroubovák se skládá z několika částí.Tou hlavní je rukojeť díky které se šroubobák drží a zelezné tyče. Železní typ neboli čepel se skládá z dříku (délková část) a břitu a je v rukovějit dřikem zasazena. Tvarovaný konec čepele, kterým je břit,se vkládá do tvarované drážky, prohlubně nebo otvoru v hlavě šroubu. Rukojeť obvykle slouží k úchopu dlaní. Úchopová část se nejčastěji skládá z plastu. Tradičně bývalá dřevěná rukojeť, která může mít protiskluzovou úpravu. Rukojeť bývá nejčastěji vyrobena z plastu, a vkládá do tvarované drážky, prohlubně nebo otvoru v hlavě šroubu. To ovšem neplatí u zvláštních typů šroubováku. Elektrikářské šroubováky jsou izolované až ke konci čepele, aby nemohlo dojít k dotyku s částí pod napětím, Zámečnický šroubovák mívá kovovou část protaženou skrz celou rukojeť. To umožňuje použít i lehké údery kladivem. Šroubováky s šestihrannou čepelí mají na čepeli šestihranné osazení (profil) pro nasazení maticového klíče a zvětšení záběrného momentu. Vyjma klasickych šroubováku naleznete na trhu i zvláštní varianta. Například speciální šroubováky s výměnnými břity pro různé hlavy nebo Svidříkový šroubovák. Ten funguje na principu, že pomocí svidříkové závitu (obdoba ručního pohonu u svidříkového francouzského klíče) generuje otáčivý zůsob nástroje.Strojní šroubováky s elektrickým nebo pneumatickým pohonem. Jako strojní šroubovák lze zpravidla použít také pomaluběžnou ruční vrtačku. Aku šroubovák je elektrický nástroj napájený akumulátorem s výměnnými hlavicemi (bity).

Původ:

Historie šroubů a šroubováků je mírně zahalena tajemstvím. Z dostupných informací víme, že v roce 1932 získal patent na šroub s křížovou drážkou americký podnikatel Henry Frank Phillips z amerického Potrladnu. Tento nápad odkoupil od skutečného vynálezce, automechanika Johna P. Thompsona. H.F. Phillips pouze na daném šroubu udělal pár drážek, aby se šroub lépe chytal do šroubováku. Phillipsovy šrouby začala jako první používat firma General Motors v roce 1937. Velký rozmach zaznamenaly Phillipsovy šrouby v období druhé světové války, Na dručku nešly jen spiciálně urpavené šrouby, ale i ty obyčejné bez drážek. Zároveň se objevily zprávy, že křížový šroubovák vynalezl už dávno předtím Angličan John Frearson, takže bohaté firmy odmítaly Phillpsovi platit.za licenci. Celý sport nakonec skončil u soudu.V roce 1949 bylo vydáno soudní rozhodnutí, které patentovou ochranu Phillipsových šroubů zrušilo. Zklamaný a zlomený muž Henry Frank Phillips odešel v roce 1945 do důchodu a zemřel v Portlandu v roce 1958.

Zajímavosti:

i

Moderním hitem v oblasti šroubováků je čínský výrobce Xiaomi.Xiaomi elektrický šroubovák nabídne hned 21 různých typů šroubovák. O nápájení se starat nemusíte, tenhle čínská rychlík běhá na dvě tužkové baterie AAA. Tato praktická věcička má mnoho různých účelů, takže nesmí chybět ve výbavě každého kutila. Pakliže jste dosud nevěděli, čím potěšíte svého miláčka, Xiaomi elektrický šroubová je tou správnou volbou.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.