Vrtačky a šroubováky

O produktu:


Vrtačky jsou obráběcím strojem, který je určený k vrtání otvorů pomocí vrtáků. Výhrubníků a výstružníků se používá k získání otvorů přesnějších rozměrů. Pro zahlubování se použije záhlubníků atd. Nejčastěji se do vrtačky upínají nástroje pomocí sklíčidel různých typů a velikostí, nejběžnějším je ozubené sklíčidlo do průměru 13 mm. Pomocí Morse kužele se upínají vrtáky větších průměrů přímo do vřetena vrtačky. V dřívějších dobách byly vrtačky poháněny ručně. Dnešní vrtačky jsou poháněny zpravidla elektromotory. Pro získání různého počtu otáček jsou vrtačky vybaveny převodovkami a elektronickou předvolbou počtu otáček.

Dělení:


Vrtačky lze rozdělit do podskupin na vrtačky příklepové, stojanové vrtačky, mini vrtačky a akumulátorové vrtačky.

 • Příklepové vrtačky
  Příklepové vrtačky jsou vrtačky vybavené tzv. příklepem. Jedná se o vibrační mechanismus, jenž usnadňuje rozrušování zdiva při vrtání do betonu a jiných stavebních materiálů.
 • Stojanové vrtačky
  Stojanové vrtačky se používají především pro přesné vrtání, kterého bychom při práci s ruční vrtačkou jen těžko dosáhli. Je to podobný rozdíl jako mezi okružní pilou vedenou ručně a stolní pilou.
 • Mini vrtačky
  Mini vrtačka je určena k jemnému broušení,odhrotování, frézování, jemnému vrtání a gravírování. Moderní modely umožňují výměnu a montáž upínacích kleštin pro uchycení nástrojů s průměrem stopky. V balení s mini vrtačkou se často nabízí i příslušenství jako jsou brusné a řezací nástroje a nástavce.
 • Aku vrtačky
  Akušroubovák bývá často kombinován s funkcí vrtačky a označuje se jako vrtací akušroubovák nebo prostě akuvrtačka. Pro uchycení různých průměrů je vybaven sklíčidlem a jednoduchou výměnu nástrčných klíčů lze zajistit šestihranným adaptérem.

Původ:


Záznamy o prvních vrtačkách máme už z Neolitu, přibližně 6 tisíc až 3,5 tisíce let před naším letopočtem. Zde poprvé dochází k vrtání kamene. První vrtačkou tak byla tzv. luková a smyčková, která také sloužila k rozdělávání ohně.

i

První elektrickou vrtačku na světě si nechal patentovat Arthur James Arnot v roce 1889

Arnotova vrtačka ovšem nebyla ruční a svou velikostí byla určena pro těžební úkoly. První ruční elektrickou vrtačku sestrojil Wilhelm Emil Fein. Byl to německý podnikatel a konstruktér, který se narodil v Ludwigsburgu. Firma, kterou založil s bratrem Carlem v Kalsruhe, se nazývala C. & E. FEIN a její počátky sahají do roku 1867. První přenosnou vrtačku o nízké hmotnosti, určenou pro práci jednou rukou vyrobil zakladatel společnosti Milwaukee A.F. Siebert.

 

Zajímavosti:


Vrtačky jako nářadí nesloužily jen na naší planetě. Roku 1971 se vrtačka podívala i do kosmu. Jednalo se o akumulátorové vrtací kladivo a kompaktní vrtačku upravenou pro účely kosmonautiky. Na měsíc byla vyslána v rámci programu Apollo 15.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.