Ochrana dechu

O produktu:


Ochranu dechu využijete v zaměstnání i doma v dílně. Neměla by chybět při činnostech jako je broušení, řezání, vrtání, sádrování, svařování, práce se dřevem, postřikování, práce s azbestem nebo olovem. Správně zvolená ochrana dechu vás ochrání i před činnostmi, kde hrozí kontakt s alergeny, viry nebo bakteriemi.

i

Správně zvolená ochrana dechu vás ochrání i před smogem

Je i v zájmu zaměstnavatele, aby ochránil své pracovníky před těmito riziky. Zaměstnavatel může využít dílčí ochranu dechu každého pracovníka, nebo kombinaci s centrálním odsáváním nebo filtrací vzduchu. V každém případě, ať už děláte jakoukoliv práci, kde jsou ohroženy vaše dýchací cesty, ochrana dechu v podobě ochranných pomůcek by měla být samozřejmostí. Pamatují na to i bezpečnostní normy, kde je uvedena ochrana dechu jako součást osobních ochranných pracovních prostředků (známější pod zkratkou OOPP).

Dělení:


Veškerá ochrana dechu má samozřejmě stejný účel, nicméně se liší podle způsobu použití a daného rizika. Základní a zároveň nejjednodušší ochrana dechu jsou respirátory. Pro ochranu před smogem a dalšími škodlivými látkami zvolte celoobličejové masky a polomasky. Ke každé masce by měl být vybrán vhodný filtr. Nezapomínejte ani na vhodné příslušenství.

 • Respirátory
  Respirátory jsou základní ochrana dechu, která zabrání vdechování nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. Respirátorům se též někdy říká polomaska. Respirátorů existuje na trhu celá řada. Rozeznáváme je v závislosti na druhu vdechované látky proti které má chránit. Využití najde v mnoha oborech. Typické jsou respirátory používané v prašném prostředí, dále respirátory medicínské a respirátory vojenské.
 • Ochranné polomasky
  Ochranné polomasky jsou zařízení, která zabraňují vdechování nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. Polomasek existuje na trhu celá řada. Rozeznáváme je v závislosti na druhu vdechované látky proti které má chránit.
 • Ochranné masky
  Ochranné masky jsou známější pod lidovým názvem plynové masky. Chrání obličej, oči i dýchací cesty před toxickými látkami, které jsou ve vzduchu. Toxickými látkami mohou být například aerosoly, které obsahují radioaktivní látky či rozpuštěné chemické škodliviny nebo bakterie a viry. Takové toxické látky jsou ve skupenství kapalném.
 • Filtry pro masky a polomasky
  Filtry pro masky a polomasky tvoří nejdůležitější část ochranného filtračního dýchacího přístroje jako je například ochranná maska. Ta patří do kategorie podtlakových dýchacích přístojů. Princip je jednoduchý. Jakmile se uživatel nadechne, vytvoří se uvnitř masky podtlak. Podtlak zajistí nasávání vzduchu z okolí a jeho průběžné čištění v připojeném ochranném filtru.
 • Ochrana dechu - příslušenství
  Ochrana dechu má samozřejmě své příslušenství, kde by určitě by neměl chybět držák filtrů, který slouží k uchycení filtrů. Ochranné pleny zase zajistí ochranu masek a polomasek před prachem a znečištěním. Dále sem můžeme zařadit filtrační tkaniny a podobně.


Původ:


První respirátor sestrojil Jean-François Pilâtre de Rozier v roce 1785. Rozierův vynález se samozřejmě značně lišil od dnešních respirátorů. Ve skutečnosti se jednalo o jakýsi gumový pytel, který byl přes celou hlavu, s otvory na oči, aby jeho nositel mohl vidět. Aby se do něj nedostaly žádné externí látky, byl prostor okolo úst pevně stažen. Respirátor měl vzduch v malém zásobníku, případně v napojené láhvi. Tak jako ostatní vynálezy i respirátory se v průběhu času zdokonalovaly. Výraznou modernizací prošly během první světové války, kdy se v masovém měřítku začaly používat bojové plyny včetně nechvalně proslulého yperitu.

Zajímavosti:


Dech nás provází celým životem od prvního nadechnutí novorozence až po vydechnutí poslední. Proto se pojďme podívat na pár zajímavostí ohledně dechu.

i

Věděli jste například, že za dvacet čtyři hodin se nadechneme v průměru 13 tisíckrát?

Naše dýchací ústrojí začíná nosem, přičemž nejdelší zdokumentovaný nos měří úctyhodných 28 centimetrů. Pakliže zrovna kašleme, proudí okolo hlasivek vzduch rychlostí 120 m/s. Touto rychlosti se už pohybují cyklony, které jsou schopné vyvrátit vzrostlý strom.

Zobrazení Mřížka Seznam

3 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

3 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr