Respirátory

O produktu:


Respirátory jsou zařízení, která zabraňují vdechování nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. Respirátorům se též někdy říká polomaska. Respirátorů existuje na trhu celá řada. Rozeznáváme je v závislosti na druhu vdechované látky proti které má chránit. Využití najde v mnoha oborech. Typické jsou respirátory používané v prašném prostředí, dále respirátory medicínské a respirátory vojenské. Respirátory zakrývají pouze nos a ústa, k ochraně očí se musí používat speciální ochranné brýle.

i

Je velmi důležité, aby respirátor dobře doléhat k obličeji. Z tohoto důvodu musí mít muži hladce oholenou tvář

Respirátor s výdechovým ventilkem chrání nositele, ale nechrání okolí před nositelem, protože nefiltruje vydechovaný vzduch.

 

Původ:


První respirátor sestrojil Jean-François Pilâtre de Rozier v roce 1785. Rozierův vynález se samozřejmě značně lišil od dnešních respirátorů. Ve skutečnosti se jednalo o jakýsi gumový pytel, který byl přes celou hlavu, s otvory na oči, aby jeho nositel mohl vidět. Aby se do něj nedostaly žádné externí látky, byl prostor okolo úst pevně stažen. Respirátor měl vzduch v malém zásobníku, případně v napojené láhvi. Tak jako ostatní vynálezy i respirátory se v průběhu času zdokonalovaly. Výraznou modernizací prošly během první světové války, kdy se v masovém měřítku začaly používat bojové plyny včetně nechvalně proslulého yperitu.

Zajímavosti:


Poté, co zasáhlo celý svět Českou republiku nevyjímaje infekční onemocnění covid-19, začal být v tuzemsku velký nedostatek respirátorů. Prakticky vymizely respirátory nejvyšší třídy FFP3, které chránily zejména lékaře a zdravotníky v první linii. Proto vymysleli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze nový postup, jak respirátory účinně sterilizovat, aby šly použít opakovaně. Ivan Řehoř a Marek Šoltys z Ústavu chemického inženýrství VŠCHT napadlo sterilizovat respirátory pomocí vodní páry. Tento postup efektivně eliminuje virové částice a výrazně nesnižuje filtrační schopnost respirátoru. Na druhou stranu oba odborníci připomínají, že se jedná pouze o nouzové provizorní řešení, které v žádném případě nemůže nahradit respirátor nový.

Zobrazení Mřížka Seznam

3 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

3 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr