Ochrana hlavy

O produktu:


Hlava je nejdůležitější část lidské těla a je na místě ji řádně chránit. K tomu slouží pomůcky pro ochranu hlavy, které snižují riziko poranění hlavy. Pakliže pracujete v domácích podmínkách, je ochrana hlavy zcela na vás. Jestliže ale pracujete v profesi, kde hrozí poranění hlavy, musí vám řádnou ochranu hlavy zajistit zaměstnavatel. Nejjednodušším typem, který slouží jako ochrana hlavy, je protinárazová ochranná čepice s kšiltem, která poskytuje ochranu vůči nárazu drobných částic. Tyto čepice lze použít pouze tam, kde nehrozí riziko pádu předmětů. Na stavbě a podobných pracovištích už musíte sáhnout po ochranných přilbách. Ty slouží jako komplexní ochrana hlavy.

i

Jak čepice, tak přilby se berou jako ochranné pomůcky a řídí se normou EN 397

Ochranná přilba pohlcuje energii nárazu díky částečnému zničení nebo poškození skořepiny a náhlavní vložky nebo vnitřní ochranné výstelky. Pakliže dojde ke střetu padajícího předmětu a hlavy, musí se přilba vždy vyměnit, a to i v případě, kdy navenek nejeví známky poškození. Taktéž je třeba mít na paměti, že přilby mohou výrazně eliminovat zranění, ale nejsou všemocné. Je třeba si uvědomit, že pokud jsou tyto předměty obzvláště těžké nebo padají z velké výšky, může stále dojít k poškození krku nebo páteře. Ochrana hlavy nezahrnuje pouze přilby a čepice, ale také důležité příslušenství. Mezi to se řadí například podbradní pásky, ochranné štíty, držáky štítu a podobně.

 

Původ:


Mezi profese, kde je používání ochranné přilby nezbytné, patří bezesporu hasiči. Vývoj jejich přileb je velmi zajímavý. O prvním organizovaném hašení požárů se dá mluvit v souvislosti se vznikem městských celků, tedy zhruba ve 12. a 13. století. Tehdejší hasiči používali k ochraně hlavy pouze kápě ze silného povoskovaného plátna. Klasická celokovová hasičská přilba s hřebenem se v Evropě začala vyrábět koncem 18. století. Mezi materiály na výrobu přileb vedla kůže a mosaz. Mosaz byla dobře tvarovatelná, měla atraktivní vzhled a na rozdíl od železa nepodléhala korozi. Přilby z kůže byly samozřejmě lehčí a přitom stejně odolné jako jejich mosazné kolegyně. Mohl za to jejich tvar a typický mosazný hřeben, který zachytával a zmírňoval údery.

i

Zajímavostí je, že hasičské přilby neplnily jen praktickou funkci, ale až do roku 1926 byly označením velitelské funkce hasiče

Pro náčelníky a velitele hasičských jednotek byly vyráběny ozdobné přilby, které kombinovaly postříbřenou alpaku s vyleštěnou mosazí. Tyto hasičské přilby byly na bocích a hřebenech ozdobeny ratolestmi. Důraz na praktičnost na úkor dekorativní funkce přinesla druhá světová válka. Hromadně se přešlo na jednoduché kovové přilby.

 

Zajímavosti:


Přilba slouží jako základní ochrana hlavy a proto si zaslouží důslednou péči. Přilbu je třeba v prvé řadě udržovat čistou. Na čištění ale nepoužívejte silné čistící prostředky. Absolutním tabu potom je přilbu jakkoliv pomalovávat, zdobit lepící páskou, popisovat fixy ani úmyslně poškrábat. Přilba se tímto ničí.

Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr