Pracovní obuv

O produktu:


Především musíme rozlišovat, zda se jedná o pracovní obuv nebo obuv bezpečnostní. Oba druhy jsou definovány normami. Konkrétně se jedná o evropské normy EN ISO 20347 a EN ISO 20345. Jak pracovní obuv, tak bezpečnostní obuv musí obsahovat protiskluzovou podrážku.

i

Bezpečnostní obuv musí mít na rozdíl od pracovní obuvi ochrannou špičku určenou pro ochranu prstů u nohou

Pracovní obuv se dělí do kategorií OB, O1, O2, a O4. Hodí se na ta pracoviště, kde pracovník není ohrožen žádným mechanickým nebezpečím v oblasti nohou. Pracovní obuv ve třídě OB znamená nejjednodušší typ pracovních bot. Můžou mít i otevřený střih boty v oblasti paty. Oproti tomu nároky na pracovní obuv ve třídě O1 už jsou vyšší. Jedná se o boty s uzavřenou patou, které navíc musí mít antistatické vlastnosti. Dalším požadavkem je schopnost absorbovat energii v oblasti paty. Jsou určeny pro chůzi i stání na tvrdých površích. Ve třídě O2 musí pracovní obuv splňovat to, co v třídě nižší, ale navíc jsou tyto boty vodotěsné. Pracovní obuv v této třídě musí odolat vodě minimálně po dobu šedesáti minut. V nejvyšší třídě splňuje pracovní obuv nároky všech ostatních tříd a navíc přidává profilovanou podrážku. Proto jsou boty ve třídě O4 vyráběny z kaučuku nebo z plastu. Bezpečnostní obuv se dělí do tříd SB, S1, S1P, S2, S3, S4 a S5. Její nároky jsou vyšší než u pracovní obuvi a netýká se to jen požadavku na ochrannou špičku určenou pro ochranu prstů u nohou.

 

Dělení:


Pracovní obuv lze rozdělit podle typu na pracovní sandály, pracovní polobotky, pracovní kotníkovou obuv, holeňovou pracovní obuv, pracovní holínka a pracovní pantofle.

 • Pracovní sandály
  Pracovní sandále představují specifický druh obuvi, který najde své uplatnění ve stavebnictví, zemědělství, skladech a podobně. Pracovní sandále jsou prodyšné, což řada zaměstnanců ocení. Pracovní sandále vždy vybírejte podle druhu konané práce. Požadavky na pracovní sandále ve stavebnictví nebo strojírenství jsou jiné než například v potravinářském průmyslu nebo zemědělství
 • Pracovní polobotky
  V pracovních polobotkách tráví řada zaměstnanců většinu času. Proto by měly pracovní polobotky vyrobené z kvalitních materiálů. Vede kombinace kůže, pryže, textilu a semiše. Abyste se cítili v pracovních polobotkách pohodlně, tak se obvykle využívá anatomicky tvarovaná stélka, která chrání nohy před bolestmi a otlačeninami.
 • Pracovní kotníková obuv
  Pracovní kotníkové boty se nejčastěji vyrábějí z kůže, pryže, semišu nebo textilu. Ocení je zejména zaměstnanci ve stavebnictví, zemědělství, strojírenství, skladech či v potravinářském průmyslu. Pracovní kotníkové boty jsou obvykle opatřeny protiskluznou podrážkou, absorpčními schopnostmi a ocelovou tužinkou ve špičce
 • Holeňová pracovní obuv
  Holeňová pracovní obuv vás ochrání nejen před pracovními riziky, ale i před nepřízní počasí. Uživatelé ocení bezpečnou fixaci kotníku a holeně. Holeňová pracovní obuv najde své uplatnění v průmyslové výrobě, zemědělství, stavebnictví, skladech, dopravě, ale i volném čase
 • Pracovní holínky
  Pracovní holínky patří mezi nejoblíbenější pracovní obuv. Využití najdou v mnoha odvětvích včetně dřevorubectví. Dřevorubecké pracovní holínky disponují ocelovou tužinkou ve špičce. Kromě toho mají ocelovou stélkou odolnou propichu. Aby se omezilo pořezání motorovou pilou, obsahují pracovní holínky ochrannou vrstvu z kaučukové směsi
 • Pracovní pantofle
  Pracovní pantofle jsou typické tím, že jsou nohy i v horkém dnu nebo při četném pohybu vždy dobře větrané. Aby pracovní pantofle neklouzaly, jsou vybavené protiskluzovou podrážkou. Pracovní pantofle ocení zejména pracovníci ve zdravotnictví a gastronomii.

Původ:


Prapůvodně chodili lidé bosky. S vývojem lidské společnosti však nastala potřeba své nohy chránit před povětrnostními vlivy, úrazem, poraněním nebo nečistotami. První archeologické nálezy nám prozrazují, že člověk začal používat obuv před 10 tisíci lety. S alternativní hypotézou přišli vědci z americké univerzity v St. Louis. Podle nich používali lidé obuv již před 40 tisíci lety. K této myšlence je dovedl fakt, že nošení obuvi, ať už jakéhokoliv tvaru se projeví na kostech chodidla, které reagují na mechanický tlak. Kosterní pozůstatky staré 40 tisíc let prozrazují, že lidé už v té době chodili obuti. První boty byly vyráběny z přírodních materiálů jako je kůže, sláma nebo dřevo, takže rychle zetlely. Prvním typem obuvi byly sandále, které se nosily hlavně v teplejších krajích, doma nebo na pláži. Římští vojáci nosili boty s ovinovačkami až pod kolena, sedláci ve středověku hrubé škorně, v českých zemích se nosily městské střevíce a vojáci používali holínky. V 19. století se masově rozmohly pevné, vysoké boty určené pro armádu. Ve století dvacátém se v obuvnictví prosadila guma (holínky, galoše) a plasty (žabky). V současné době boty neplní jen funkci praktickou, ale jsou též módní záležitostí. V mnoha oborech se vyvinula potřeba na boty speciální, a tak se začala vyrábět pracovní obuv a bezpečnostní obuv.

Zajímavosti:


Speciální vlastností bezpečnostní obuvi je tepelná izolace. Mnoho lidí se mylně domnívá, že se jedná o vlastnost pro zimní obuv. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Jde o typ boty, která nabízí ochranu před propálením podrážky ve chvíli, kdy v botách vstoupíte na horký povrch. Boty s tepelnou izolací se se nepřehřívají a nezahřívá se ani bezpečnostní ochranná špička ve špičce obuvi. Takové boty jsou často označeny zkratkou HI.

Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr