Holeňová pracovní obuv

O produktu:


Holeňová pracovní obuv vás ochrání nejen před pracovními riziky, ale i před nepřízní počasí. Uživatelé ocení bezpečnou fixaci kotníku a holeně. Holeňová pracovní obuv najde své uplatnění v průmyslové výrobě, zemědělství, stavebnictví, skladech, dopravě, ale i volném čase. Pro lepší rozlišení je holeňová pracovní obuv rozdělena do několika kategorií. Nejjednodušší je kategorie “O”, která postrádá ochrannou špičku, jenž chrání před nárazem a stlačením. Holeňová pracovní obuv kategorie “S” je opatřena ochrannou špičkou/tužinkou a poskytuje ochranu před nárazem energií max. 200 J a stlačením silou do 15 kN. Kromě tužinky má i uzavřenou oblast paty, která absorbuje vnější i vnitřní energii a antistatické vlastnosti. Holeňová pracovní obuv může být i zateplená a poskytuje ochranu před olejům a proti prořezu.

Původ:


Prapůvodně chodili lidé bosky. S vývojem lidské společnosti však nastala potřeba své nohy chránit před povětrnostními vlivy, úrazem, poraněním nebo nečistotami. První archeologické nálezy nám prozrazují, že člověk začal používat obuv před 10 tisíci lety. S alternativní hypotézou přišli vědci z americké univerzity v St. Louis. Podle nich používali lidé obuv již před 40 tisíci lety. K této myšlence je dovedl fakt, že nošení obuvi, ať už jakéhokoliv tvaru se projeví na kostech chodidla, které reagují na mechanický tlak. Kosterní pozůstatky staré 40 tisíc let prozrazují, že lidé už v té době chodili obuti. První boty byly vyráběny z přírodních materiálů jako je kůže, sláma nebo dřevo, takže rychle zetlely.

i

Prvním typem obuvi byly sandále, které se nosily hlavně v teplejších krajích, doma nebo na pláži

Římští vojáci nosili boty s ovinovačkami až pod kolena, sedláci ve středověku hrubé škorně, v českých zemích se nosily městské střevíce a vojáci používali holínky. V 19. století se masově rozmohly pevné, vysoké boty určené pro armádu. Ve století dvacátém se v obuvnictví prosadila guma (holínky, galoše) a plasty (žabky). V současné době boty neplní jen funkci praktickou, ale jsou též módní záležitostí. V mnoha oborech se vyvinula potřeba na boty speciální, a tak se začala vyrábět pracovní obuv a bezpečnostní obuv.

Zajímavosti:


V dobách, kdy ještě neexistovaly továrny, šili ševci boty doma. Ve středověku se ševci sdružovali do dvou odlišných cechů. První cech se nazýval novotníci a působili v něm řemeslníci, kteří šili obuv novou, která byla určená přímo na míru pro daného člověka, nebo šili obuv na volný prodej. V druhém cechu byli ševci, jenž opravovali obuv starou, již nošenou. ŘÍkalo se jim prťavci. Oba cechy si nevědomě zasahovaly do svých kompetencí, a proto později došlo k jejich spojení v jeden.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.