Pracovní holinky

O produktu:


Pracovní holínky patří mezi nejoblíbenější pracovní obuv. Využití najdou v mnoha odvětvích včetně dřevorubectví. Dřevorubecké pracovní holínky disponují ocelovou tužinkou ve špičce. Kromě toho mají ocelovou stélkou odolnou propichu. Aby se omezilo pořezání motorovou pilou, obsahují pracovní holínky ochrannou vrstvu z kaučukové směsi. Na zimu se dobře hodí zimní pracovní holínky, které jsou zateplené.

i

Pracovní holínky se obvykle vyrábějí z PVC a přírodního kaučuku

Holínky se většinou vyrábějí ve dvou variantách. První variantou jsou pracovní holínky, které sahají těsně nad kotníky. Druhou variantou jsou vysoké holínky pokrývající podstatnou část lýtka až pod koleno. Výjimkou nejsou ani pracovní holínky na podpatku. Hlavními požadavky na pracovní holínky jsou voděodolnost, protiskluzová či antistatická podrážka a snadná omyvatelnost. Pracovní holínky by dále měly mít ocelovou stélku, ocelovou stužinku ve špičce, odolnost vůči olejům, odolnost vůči chladu, tepelnou odolnost a další. Velký důraz je též kladen na podrážku. Ta by měla být silná, pevná a obsahovat výrazný vzorek. Proti vyzouvání slouží anatomicky tvarované kopyto.

Původ:


Původ holínek sahá až do 18. století. Opravdovou popularitu však získaly až ve století 19. Zpopularizoval je vévoda z Wellingtonu Arthur Wellesley. V angličtině se pro ně dokonce vžilo označení wellington boots. Wellesley vyráběl své holínky z telecí kůže. Teprve v 2. polovině 19. století se začaly holínky vyrábět z gumy.

Zajímavosti:


Se specifickým tanečním žánrem zvaným gumboot dance (holínkové tance) se setkáte v jižní Africe, zejména v Jihoafrické republice a Zimbabwe. Tanec vznikl mezi černošskými horníky ze zlatých dolů a později se stal běžnou součástí populární kultury. Holínky jako idiofonní perkusní nástroj se využívají k dupání (efekt může být zdůrazněn zvonečkem přivěšeným k botě) i pleskání dlaní o plochu holínky a dotvářejí i vizuální stránku tance. Společné prvky mají například se stepem.

Nelze najít produkty odpovídající výběru.