Chemicky odolné rukavice

O produktu:


Chemicky odolné rukavice patří mezi základní ochranné pomůcky. Na trhu existuje velké množství ochranných rukavicích. Při jejich správném výběru je nutné definovat rizika, která rukám hrozí. Chemicky odolné rukavice jsou určeny pro rizikové práce v chemicky nestálém prostředí. Zajistí ochranu při manipulaci s nebezpečnými nebo těkavými látkami. Najdou své uplatnění v chemickém průmyslu, při práci s chemikáliemi, kapalinami a agresivními látkami obecně.

i

Je statisticky dokázáno, že právě na rukách dochází k nejčastějším pracovním úrazům

Chemicky odolné rukavice jsou navržené tak, aby měly výborné úchopové vlastnosti a byly odolné proti protržení. Skládají se z několika vrstev. Podkladová část, která přichází do kontaktu s rukou, je vyrobena z příjemného textilního materiálu. Nejčastěji je jím bavlna. Vrchní část, která chrání před rizikem, je z latexu, nitrilu, polyuretanu, neoprenu a mnoha dalších materiálů. Kvalitním chemicky odolným rukavicím by neměl chybět reliéfní povrch. Ten pomáhá lepšímu úchopu a je protiskluzový. Chemicky odolné rukavice se kromě chemického průmyslu používají i například v zemědělství, strojírenství, automobilovém průmyslu, petrochemii nebo při úklidových pracích.

 

Původ:


Historie rukavic se datuje již do starověku. Znali je Peršané, Řekové i Římané. První rukavice se objevily též u severských národů. Ze začátku byl oddělen jen palec, což značně omezovalo citlivost prstů. Ve středověku se staly nedílnou součástí rytířského brnění. Rytířům poskytovaly nezbytnou ochranu prstů. Kromě praktické stránky plnily i dekorativní účely. Například dámské rukavičky jsou známé již od 13. století. Šily se z plátna a ženám sahaly až k loktům. V současné době se rukavice vyrábějí z usní koziny, skopovice (jehněčí) nebo z divočiny. Skutečně ozdobnou částí šatníku se staly až za vlády anglické královny Alžběty I., kdy byly zdobeny bohatou výšivkou. Ve 20. století se téměř úplně přestaly používat jako ozdobný prvek a důraz byl kladen na jejich praktičnost. Z klasických rukavic se vyvinuly pracovní rukavice.

Zajímavosti:


V listopadu 2017 prošla aktualizací norma EN388, která udává mechanická rizika. Změnil se nejenom způsob značení, ale i způsob testování. Nově se používá tzv. TDM-100 test. Při tomto testu se používají posuvné čepele. Při každém novém testování se používá nová čepel a nedochází tak ke zkreslení výsledků vinou otupených nožů. Nově se změnilo i testování proti oděru.

i

Norma EN388 platí pro ochranné rukavice proti mechanickým rizikům, včetně oděru, prořezání, trhání a propíchnutí. Normu bylo nutné revidovat, neboť test odolnosti proti (Coup Test) řezu neumožňoval správnou kvalifikaci výkonu vysoce odolných rukavic

Začal se používat standardizovaný brusný papír a nedochází tak ke zkreslení používáním různých papírů. Další změnou je nová metodologie testování proti nárazu. Původně se testovala pouze dlaňová a prstová část rukavice. Aktuálně se testuje i hřbet rukavice.

 

Nelze najít produkty odpovídající výběru.