Venkovní

O produktu:


Venkovní sauny jsou klasické sauny (jako v interiéru) se zesílenými stěnami s kvalitní izolací. Jsou opatřeny střechou a speciálním venkovním obložením, které je napuštěné olejem. Olej chrání venkovní sauny před povětrnostními vlivy. Velkou výhodou venkovní sauny je, že není limitovaná prostorem. Na zahradě bývá vždy o mnoho více prostoru než v sebevětším bytě. Při výběru venkovní sauny je důležité najít správné místo pro saunu. Asi málokdo z nás by se chtěl saunovat vedle souseda, který štípá dříví. Vhodným místem pro umístění venkovní sauny může být klidná část zahrady s pěkným výhledem, zastřešená pergola nebo terasa či balkon. Při pořizování venkovní sauny nezapomeňte ani na fakt, že je velmi důležitá izolace, která chrání před nepřízní počasí. I kvůli tomu je sauna na zahradě vždy finančně náročnější než sauna v koupelně. I kdyby byly stejně velké a stejně vybavené. A to jak z hlediska stavby, tak z hlediska provozních nákladů.

i

Ve Finsku mají pořekadlo, že saunování venku má dvojnásob pozitivní účinky

Venkovní saunování s výhledem do přírody znamená návrat k tradicím. U venkovní sauny také lépe vyřešíte ochlazování. Využít můžete například ledovou vodu vašeho zahradního jezírka nebo v zimě stačí jednoduše skočit do sněhové závěje. Dobře se hodí také ochlazovací kádě, která je vytápěná natolik, aby voda nezamrzla.

Původ:


Historie sauny se datuje do let 965 a 966, kdy člen poselstva kalifa al-Hakama, Ibráhím ibn Jákúb popsal saunu Slovanům včetně Čechů. Ibn Jákúb viděl zvláštní dřevěné budky, které byly vycpány mechem. V rohu byla postavena kamna, nad nimiž vyčníval otvor ve stropě pro odcházející dým. Uvnitř byly nádrže s vodou, kterou se rozpálená kamna polévala. Saunující se lidé rozháněly v sauně vzduch pomocí věchýtek trávy. Víte, že slovo “sauna pochází j finštiny. Alternativou je záznam mnicha Kristiána, který ve svém spisu Život a umučení svatého Václava, posal o existenci saun. Zde psal, že vůdce vrahů byl nalezen ležící v parní lázni, nazývané stuba, jizba. První zmínky o saunách máme z 11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě. Sauna sloužila nejenom jako ozdravný prostředek, ale též jako místo setkávání.

Zajímavosti:


Saunování má největší tradici ve Finsku. Právě Finové vymysleli největší saunu na světě.Jmenuje se Jatkankamppa a naleznete ji na na Finské jezerní plošině, která se nachází v v nejjezernatější části Finska. Jatkankamppa pojme až šedesát lidí.

Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr