Uhlí a brikety

O produktu:

Brikety vznikají slisováním pilin bez jakéhokoliv pojiva. Jsou oblíbené pro svoji výhřevnost. Výhodou je, že po spálení po nich zbyde jen minimum popela. Zpočátku krásně hoří jako dřevo, později žhnou jako uhlí a přitom krásně voní. Snadno je rozlámete na menší kousky, takže nepotřebujete ani třísky na podpal. Mívají mnoho podob od válečku různého průměru, oválný tvar, kulovité těleso až po kvádr či kostku. Tvar brikety je pro samotný proces spalování nepodstatný.

Původ:

Brikety jsou mechanicky zhutněný drobný hořlavý materiál. Vyrábějí se buď hydraulickým briketovacím lisem za pomoci tlaku nebo šnekovým briketovacím lisem skrze předehřívanou komoru. První brikety byly ručně tvarované s trochou mokrého jílu jako pojivem. S příchodem viktoriánské éry se ve strojírenství začaly plošně používat hydraulické lisy, které umožnily vyrábět brikety průmyslově s minimálním obsahem pojiva. První patentovaný výrobce briket se jmenoval Phurnacite a pocházel z Jižního Walesu. Jednalo se promísí směs uhlí z různých tříd v zastoupení černé uhlí 25%, energetické uhlí 45%, suchá pára uhlí 22% a rozteč 8%. Prvotní brikety byly tvarované do tvaru cihel.

Zajímavosti:

i

Při výběru briket je třeba dávat pozor na správné složení. Grilovací uhelné brikety (na obalech často jen grilovací brikety) jsou kamenem úrazu, protože mohou obsahovat velké množství uhelného prachu, který přináší nezdravé složení. Zde nás dohnala díra v legislativě, která grilovací uhelné brikety vůbec neupravuje. Na etiketě tak čtivý spotřebitel nic nezjistí, protože chlubit se nekvalitním složením bude málo který výrobce. Uhelný prach může obsahovat až 30% složení, protože je levnější. A jak poznáme, že uhelné grilovací brikety jsou nekvalitní? Vyplatí se sledovat kouř, který vydávají.Čím více uhelného prachu a příměsí obsahují, tím více kouře při zahoření nebo rozhořívání. Dalším trikem je, že kouř má tvar i barvu podobnou dýmovnici (hustý, hutný, bílý až do žluta) a to díky síranům. Jedná se o to těžký kouř, který jde dolů a je velmi podobný tomu, který vychází z komínů domů při topení uhlím. Kvalitní brikety mají žhavý, skoro „průhledný“ kouř, který stoupá nahoru.

Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
Nastavit sestupný směr