Kalová čerpadla

O produktu:

Pomocí kalových čerpadel odčerpáte znečištěnou vodu, splašky i fekálie. Poradí si se stavebními, průmyslovými i zemědělskými kaly a kapalinami s příměsí pevných nebo vláknitých nečistot. Speciální kalová čerpadla si dovedou poradit i s kapalinami obsahujícímí abrazivní a sedimentující látky, jako je písek, kamenná drť, jíl nebo bahno. Kalová čerpadla většinou spadají do kategorie ponorná čerpadla a instalují se přímo do čerpané kapaliny. Mimo nich existují také povrchová kalová čerpadla, případně povrchová čerpadla s benzínovým motorem. Při výběru kalového čerpadla se zaměřte zejména na průtok a výtlak čerpadla. Důležitým parametrem výběru je průchodnost oběžného kola, aby se čerpadlo při provozu neucpalo. Některá kalová čerpadla obsahují i užitečné řezací zařízení na pevné částice.

Dělení:

Kalová čerpadla se běžně dělí na ponorná kalová čerpadla a povrchová kalová čerpadla.

 • Ponorná kalová čerpadla Typickým zástupcem kalových čerpadel je ponorné kalové čerpadlo. Tato čerpadla jsou určena k trvalému ponoření. Oproti svým povrchovým kolegům mají menší výtlak (výšku), do které jsou schopny čerpanou vodu vytlačit.U běžných modelů jde řádově o 10–20 metrů.
 • Povrchová kalová čerpadla Běžná povrchová kalová čerpadla se hodí do maximální hloubky osm metrů. Při výběru musíme zohlednit několik faktorů. Jedním z nich je “sací hloubka”. Také je dobré vědět, že před použitím by se měla zavodnit, aby se zvýšila celková dopravní výška. Povrchová kalová čerpadla mají vyšší výtlak než ponorná kalová čerpadla.
  • Původ:

   První čerpadla se objevila ve starověku a lidé je používali na vodu. Ze začátku se jednalo o čerpadla pístová. Poháněli je sami lidé nebo zvířata. Postupem času se čerpadla a jejich konstrukce zdokonalovala. Původní pístová čerpadla byla vylepšena o různé konstrukční provedení. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová apod. Velký rozmach zaznamenala čerpadla po druhé světové válce. Může za to zejména změna obsahu čerpané hmoty. Místo vody se začal houfně čerpat olej, který byl potřebný pro různé zbraně a stroje. Čerpadla jsou v dnešní době velmi používaným zařízením. Různé druhy čerpadel můžeme najít v podstatě ve všech odvětvích průmyslu.

   Zajímavosti:

   i

   Výrobci čerpadel se stále snaží vyvíjet lepší a lepší čerpadla, aby byl zákazník maximálně spokojen. Tomu odpovídají i nové materiály, z nichž jsou kalová čerpadla vyrobena. Aby byla váha co nejnižší, používá se v současné době lehká a chemicky odolná slitina hliníku. Další zajímavou funkcí je automatická kontrola oleje. Jakmile hladina klesne pod minimální hodnotu, motor se vypne.

   Nelze najít produkty odpovídající výběru.