Solární čerpadla

O produktu:

Solární čerpadla fungují na principu přeměny sluneční energie na elektřinu. Děje se tak díky fotovoltaickým panelům, které zachycují sluneční svit. Rázem máme pohon solárního čerpadla, které patřičně usměrňuje vodní hladinu nebo tok. Solární čerpadla rozpohybují vodu v zahradním jezírku, napojí květináče a popožene proud v malém potůčku. Solární čerpadla se v čase vyvíjela a současné modely umožňují regulovat výkon, respektive výšku a šířku proudu pootočením trysky. Solární čerpadla mají ovšem výhod mnohem víc. Například můžete přečerpávat vodu i bez centrální elektrifikační sítě. Navíc si můžete podle vlastních požadavků zvýšit nebo snížit vodní hladinu. Solární čerpadla mají samozřejmě své limity. Vzhledem k tomu, že čerpají energii ze slunce, potřebují fotovoltaické panely dostatek slunečního svitu. Nicméně vývoj jde stále dopředu a na trh se dostala i solární čerpadla, která dokáží pracovat i v noci. Tato čerpadla jsou vybavena solárními akumulátory. Za slunečních dní uloží přebytky energie a zásoby využije, když oblohu zakryjí mraky nebo během noci.

Původ:

První čerpadla se objevila již ve starověku. Původně používali lidé čerpadla jen na čerpání vody. První čerpadla byla pístová. Jako pohon se používala lidská nebo zvířecí síla. Postupem času se čerpadla různě zlepšovala a měnila se jejich konstrukce. Vznikla čerpadla lamelová, zubová, plunžrová a další. Masově se začala čerpadla používat po druhé světové válce. Ve válce totiž nastala potřeba přenášet nejen vodu, ale také olej, který byl nezbytný k promazání zbraní a strojů. V té době ještě nebylo příliš druhů čerpadel. V dnešní době jsou již čerpadla samozřejmou součástí našich životů. Najdeme je prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Vede jaderná a tepelná energetika, kterou následuje potravinářský a chemický průmysl. Čerpadla se nepoužívají jen v profesích, ale můžeme je najít například i na zahradách rodinných domů.

Zajímavosti:

i

Fotovoltaické články mají mnoho využití. Ze začátku se používaly v kosmonautice, kde těžily z toho, že vesmírné objekty byly blíže slunci. V 70. letech 20. století se cena fotovoltaických článků snížila, takže se mohla tato technologie přesunout z vesmíru na naší planetu. Solární články se začaly používat tam, kde není k dispozici zdroj elektrické energie ze sítě. Typické využití tak našly na ropných plošinách. Nalézt je ale můžeme i na koncových světlech železničních vagonů, na pobřežních majácích nebo .

Nelze najít produkty odpovídající výběru.