Slunečníky

O produktu:

Relaxace na zahradě je jistě velmi příjemně strávený čas, nicméně ne vždy k tomu máme optimální povětrnostní podmínky. Potrápit nás může i obyčejné sluníčko nebo slabý déšť. Abychom zůstali ochráněni před nežádoucím slunečním žárem, postačí nám kvalitní slunečníky. Slunečníky nás ochrání nejen před sluncem, ale budou se hodit i za mírného deště.

Dělení:

Různých slunečníků najdeme na trhu přehršel. Liší se materiálem, tvarem, účelem, i velikostí. Na našem trhu najdeme zejména slunečníky s kovovou konstrukcí, která bývá vyrobena z oceli, hliníku či slitiny. Další oblíbenou variantou jsou dřevěné konstrukce. Slunečníky můžeme rozdělit například podle tvaru na kruhové slunečníky, čtvercové slunečníky a obdelníkové slunečníky.

  • Kruhové slunečníky
  • Kruhové slunečníky patří ke klasice. Klasický kruhový slunečník se zaoblenými stínidly příjemně doplní zakulacené a menší prostory. Využíván je zejména na zahrádkách restauračních zařízení.

  • Čtvercové slunečníky
  • Čtvercové slunečníky se hodí do symetrických prostorů, ve kterých poskytnou maximální stín. Modernější typy jsou potaženy polyesterovým potahem, který je odolný vůči povětrnostním vlivům. Seženete je v mnoha barvách.

  • Kalače
  • Kalače jsou typem těžké sekery s hmotností tři až pět kilogramů. Na první pohled zaujme dlouhým topůrkem. Na rozdíl od obyčejné sekery má na druhé straně hlavy bytelnou plosku, jako kladivo. Kalač je tedy určen i pro údery. Používá se pro štípání polen ani ne tak jako sekera, ale spíše jako klín na násadě, kdy se do jeho plosky bije kladivem, typicky stejně mohutným.

  • Obdelníkové slunečníky
  • Obdélníkový slunečník se skvěle hodí na balkon, který svým tvarem mnohdy perfektně kopíruje. Své místo má ale i na zahradě, které dodává moderní nádech.

Původ:

Dnes už přesně nikdo neví, kdo jako první použil nějakou ochranu před sluncem, jisté je, že první slunečníky používali už staří Egypťané i Číňané. Pro ty byl dokonce symbolem bohatství a vysokého postavení, proto ho často najdeme vyobrazený na malbách a porcelánu z té doby. V Evropě byl díky podnebí vývoj odlišný. Nejprve došlo k rozšíření deštníků, až potom se začaly vyrábět i slunečníky. K největší oblibě deštníků došlo v 16. století na severu Evropy, zejména pro ženy byl vítaným doplňkem. Tehdejší deštníky měly dřevěnou kostru potaženou napuštěným plátnem, rukojeť byla vyřezávaná z tvrdého dřeva. Ocelovou konstrukci vymyslel v roce 1852 Samuel Fox, inspirací mu prý byla vyztužená spodnička (krinolína) a korzet.

Zajímavosti:

i

Slunečník je také jedním z osmi šťastných symbolů (zlaté rybky, váza, lotos, pravotočivá mušle, nekonečný uzel, praporec vítězství a kolo), které jsou významné především v tibetském buddhismu, ale i v hinduismu a džinismu. Jako buddhistický symbol představuje ochranu před škodlivými vlivy, jako jsou nemoci, nečistoty a zlé duchovní síly.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 391

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 391

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr