BIO mléko a farmářské

Definice:

Bio mléko

BIO mléko je produktem ekologického zemědělství, které plně odpovídá světovým trendům ve zdravé výživě.

Farmářské mléko

Pod pojmem farmářské mléko se rozumí mléko, které nebylo podrobeno žádnému tepelnému ošetření nebo homogenizaci, ale bylo pečlivě filtrováno a rychle zchlazeno. Absence tepelného zpracování, jako je pasterizace a sterilizace, umožnila zachování přírodních prvků v plném rozsahu, jako jsou například drahé laktobacily (mléčné), které posilují obranu imunitního systému a oživují střevní bakteriální flóru. Hrají důležitou roli v deaktivaci karcinogenních látek a při prevenci proti alergiím.

Dokonce i obsah tuku v farmářském mléce má velký význam, ten obsahuje základní vitamíny A a D nutné pro asimilaci vápníku a bílkovin. Farmářské mléko je bohaté na mastné kyseliny, které chrání proti nemocem a stimulují imunitní systém.

Původ:

Od roku 1994 je stejně jako další BIO potraviny označeno logem "biozebry" v barvě zelených pruhů a ve tvaru půlkruhu s nápisem "produkt ekologického zemědělství", který garantuje čistě přírodní průběh vzniku produktu v celém procesu jeho vzniku. To znamená, že nikdo z producentů nepoužil žádné chemické látky. Tím je zaručena jejich absolutní bezpečnost a nezávadnost. Spotřebitel tak má naprostou jistotu, že se do jeho organismu nedostanou škodlivá rezidua, která jsou jedním z rizikových faktorů civilizačních chorob.

Využití:

Pokud si libujete v pojídání sýra, vyrobte si domácí sýr, například mozarellu nebo ricottu z bio nebo farmářského mléka. Či dejte přednost sladkému pokrmu a připravte si koláč, dejme tomu banánový, nebo si udělejte domácí jogurt. Využijte bio mléko k přípravě kuřecího masa, či udělejte sobě i rodině palačinky.

Jestli chcete ušetřit peníze, nechoďte do kavárny a místo toho si připravte svoje oblíbené latté doma. Nebo dejte přednost sladkému čokoládovému fařmárskému mléku, či vyzkoušejte jiný mléčný koktejl, například banánový nebo jahodový – dvě klasiky, které nikdy nezklamou.

A pokud vás zrovna nenapadá, na co bio mléko využít, vždy ho můžete zmrazit pro budoucí použití. Nebo ho využijte do kosmetiky a vyrobte si masku na pleť z mléka a dalších ingrediencí.

Farmářské a bio mléko můžete využít v kuchyni jako běžné mléko.

Zajímavosti:

Farmářské mléko

Farmářské mléko, lze skladovat v chladu pouze v řádech dnů. Farmáři zodpovídají za způsob skladování svých mléčných výrobků do chvíle předání prodejci nebo spotřebiteli.

Bio mléko

Bio mléko jiný podíl omega-6 a omega-3 mastných kyselin než běžné mléko. Podle lékařů je pro zdravé srdce vhodnější více omega-3 mastných kyselin, omega-6 naopak představuje riziko pro kardiovaskulární systém.

V běžném mléce byl přitom podíl omega-6 mastných kyselin na omega-3 až dvakrát vyšší než v bio mléce.

Podle amerických vědců za to bio mléko vděčí tomu, že se krávy v organickém zemědělství pasou venku a mají celkově kvalitnější a rozmanitější stravu. Jednoduchá výměna jednoho mléka za druhé by podle nich mohla pro mnohé, zejména děti, těhotné ženy a lidi s kardiovaskulárním onemocněním znamenat výrazný zdravotní přínos.

Zobrazení Mřížka Seznam

4 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

4 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr