Jogurtový nápoj

Definice:

Aby se výrobek mohl označit jako "jogurtový nápoj", musí nejméně polovinu tvořit jogurt. A aby se nápoj mohl nazývat mléčný, musí v něm být víc než polovina mléka nebo syrovátky.

Jogurtový nápoj má osvěžující chuť a je lehce stravitelní, dokonce i pro lidi se zažívacími potížemi.

Původ:

Původ slova jogurt se připisuje turečtině, jako ayran se pak označuje osvěžující jogurtový nápoj oblíbený zejména v Turecku, na Blízkém a Středním východě. Jogurtový nápoj tedy není originální produkt mléčného průmyslu ani novinka poslední doby. Vznikl před mnoha staletími prostým naředěním jogurtu vodou, případně prošleháním, a pro výraznější chuť i přidáním trochy soli.

Využití:

Jogurtový nápoj můžeme smíchat s ovesnými vločkami, musli nebo ovocem.

Zajímavosti:

Kdo nemá rád sladkou chuť a u výrobků tohoto typu ji nehledá, má většinou smůlu. Některé tyto nápoje jsou sladké, i když mají nízký obsah sacharidů. Sladkou chuť jim dodávají umělá sladidla, která mají sice menší (téměř žádný) energetický přínos, ale na druhou stranu přivykají konzumenty na sladkou chuť.

Bílým jogurtem na našem trhu zdatně konkurují ochucené – tedy ochucené a oslazené – varianty. S jogurtovými nápoji je situace trochu jiná, u nich na verzi bez cukru běžně vůbec nenarazíme, přestože je jejich výroba dalece jednodušší a nevyžaduje tolik surovin.

Podle údajů analytické společnosti Nielsen každý čtvrtý prodaný jogurtový nápoj v Česku chutná po jahodách. I přes velkou oblibu jahodové příchuti však  prodej jahodových jogurtových nápojů v posledních třech letech klesá. Za uplynulý rok se jich se jich v Česku vypilo skoro 2 tisíce tun, což bylo o 3 % méně než v roce předcházejícím.

Jogurtový nápoj – stejně jako cokoli jiného – je vždy prospěšnější v neslazené variantě. Měli byste se vždy držet zásady: kde není potřeba přidaný cukr, tam jej nepoužívat. U jogurtových nápojů v obchodě běžně nenarazíte na verzi bez cukru, přestože je jejich výroba dalece jednodušší a nevyžaduje tolik surovin.

Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr