Čerstvé sýry a tvarohy

Definice:

  Cottage se řadí mezi čerstvé sýry, je zdrojem kvalitních bílkovin, některých vitaminů a minerálních látek, nejcennější je obsah dobře využitelného vápníku. Díky svému složení má nízký glykemický index, dobře vás zasytí a je poměrně lehce stravitelný. Čím se však od ostatních sýrů odlišuje, je jeho nízký obsah tuku, což ocení zejména ti, co si hlídají hmotnost (další takovou raritou jsou syrečky, které tuku obsahují ještě méně).

Původ:

  Původ sýru s názvem cottage cheese hledejme na anglických venkovských farmách. Cottage totiž původně znamená chalupa a pro lepší představu jde o věc asi tak typickou jako je na Slovensku bryndza. Vyrábí se z mléka kombinací sladkého a kyselého srážení a to díky speciálním mlékařským kulturám.

Využití:

  Pomazánky, dipy

  Cottage můžete využít pro přípravu všech možných druhů pomazánek a dipů, stačí do cottage přidat libovolnou zeleninu nakrájenou nadrobno (např. rajčata, papriku, okurku, jarní cibulku), nebo čerstvé bylinky, pokud máte rádi ostřejší chuť tak i chilli. Vyzkoušet můžete i variantu s avokádem nebo třeba tuňákem, zkombinovat lze opravu ledacos.

Podávat potom můžete s celozrnným pečivem, knäckebrotem a nebo jen se špalíčky zeleniny. Pokud by vám vadila hrubší konzistence, tak můžete vše dohladka rozmixovat.

Zajímavosti:

  Pravda, v obchodě do kelímku nevidíte, ale malou nápovědu snad dát můžeme. Správně vyrobený sýr by neměl plavat v mléce, smetaně či syrovátce, zrnka sýra mají být na první pohled dobře viditelná, pevná a jen jemně obklopena „omáčkou“ ze smetany. Ale nejdůležitější je zářivě bílá barva.

Takže v obchodě zkuste kelímkem zahrkat – neměl by šplouchat.

  Je zdravý?

  Určitě je přínosem pro naše zdraví a to nejen pro obsažený vápník. Bakterie mléčného kvašení mají pozitivní vliv na trávení. Navíc není příliš kalorický, protože se vyrábí většinou z nízkotučného mléka a tak se hodí pro redukční diety, ale i jako součást racionální stravy. Možná jeho nízkou energetickou hodnotu oceníte při večeři, protože je navíc velmi lehce stravitelný. Hodí se tedy pro každého, od nejmenších dětí až po sportovce, lidi po nemoci či pro seniory.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 29

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 29

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr