Kozí a ovčí sýry

Definice:

  Kozímu mléku a výrobkům z něj se připisují i protirakovinové účinky – koza je totiž jedno z mála zvířat, které rakovinou netrpí. Kozí sýr bývá někdy úplně čerstvý, jindy zraje několik týdnů. Mimořádně oblíbený je ve Francii, ale i v Španělsku existuje mnoho farem, které se specializují na výrobu kozích produktů. I když patříte mezi ty, kterým kozí sýr „nevoní“, dejte mu šanci, existují i sýry méně aromatické jako například skvosty od Quesería Elvira García.. Zpestříte si jídelníček o další hodnotnou potravinu.

Původ:

  Patrně nejstarší řecký sýr feta, na němž si obyvatelé Řecka pochutnávali už ve starověku, se stal nepostradatelnou surovinou středomořské kuchyně a setkal se s ním patrně snad každý Evropan.

  Produkt, jenž má pověst mimořádně zdravé pochoutky, si v Evropě získává stále více přátel. Ze stoupající poptávky však tradiční výrobci ve Francii, Itálii, Řecku a dalších státech jižní Evropy těží jen málo. Noví výrobci pocházejí možná překvapivě především z Nizozemska a Německa, kde sázejí zejména na kvalitu a nevšední příchutě.

Využití:

  Základem čerstvých kozích sýrů je kozí mléko. Kozí mléko je biologicky velmi významná tekutina, která má odlišné složení, než mléko kravské. Obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny (kasein, albumin, globulin), velmi hodnotné a lehce stravitelné tuky, minerály (vápník, draslík, hořčík či fosfor), stopové prvky (měď, zinek, mangan, titan, chrom), vitamíny (A, B1, B2, B9 a B12) a další látky.

  Pravidelnou konzumací kozího mléka a výrobků z něj přispíváme ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Kozí výrobky jsou přírodním lékem pro nervovou soustavu, posilují žaludek a střeva a pomáhají léčit kožní potíže.

  Pokud držíte redukční dietu, soustřeďte se na výběr čerstvých kozích sýrů s nižším obsahem tuku (do 30 %). Některé kozí sýry mohou být velmi tučné.

Zajímavosti:

Kvalitní kozí i ovčí sýry seženete dnes jak na farmě, tak i v obchodních řetězcích. Pokud budou označené certifikovanými logy biolistu nebo biozebry, znamená to, že pocházejí z ekologického zemědělství. Při koupi takového výrobku tak budete mít jistotu, že zvířata, z jejichž mléka jsou sýry vyráběny, žijí v téměř přirozených podmínkách. Mají dostatečný výběh na pastvinách a také při ustájení dostatek prostoru pro život. Na mnoha lokálních bio farmách se o tom navíc můžete sami přesvědčit a mléčné produkty rovnou zakoupit. Takové bioprodukty budou chutnat nejen vám, ale i přírodě.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 67

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 67

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr