Měkké sýry, mozzarella

Definice:

Název mozzarella se poprvé objevil v kuchařské knize, kterou v roce zveřejnil 1570 Bartoloměj Scappi, kuchař, který působil na papežském dvoře.Jméno mozzarella sýr získal od výrazu mozzare – ořezávat, krájet.

i

Zajímavé je, že sýr mozzarella, dnes rozšířený po celém světě, se dříve považoval za vedlejší produkt, který vznikal při výrobě sýra „provatura“.

Mozzarella je vláčná, lehce pružná, pokrytá jemnou kůrkou s hladkým lesklým povrchem. Těsto je vrstvené, nasáklé syrovátkou, která při krájení vytéká, zaujmout nás může i vůně. Neobsahuje žádné konzervační látky. Je lehce stravitelná, a proto je vhodná i pro malé děti starší devíti měsíců a pro lidi držící dietu.

Původ:

Mozzarella se dělá z mléka. To se pomocí syřidel nechá srazit na tvaroh. Když se tvaroh trochu usadí, krájí se na malé kousky, které se vhazují do vroucí vody. Vytvoří se hutná lesklá masa, která se pořádně zamíchá. Poté se z ní odkrajují kousky, jež zručné ruce sýraře tvarují do kuliček. Vše se zchladí ve studené vodě. Mozzarella se pak nakládá do slané syrovátky.

Odtud dostala mozzarella i své jméno. „Mozzare“ totiž znamená odříznout. V dnešní době je přehršel různých forem a tvarů, v nichž ji seženete. Kromě typických koulí jsou to pak zejména malé třešínky (ciliegine), ty jsou výborné k předkrmu například s hroznovým vínem a chlazeným rosé, uzlíky (nodiny) 

Využití: 

  Mozzarella je klasický čerstvý sýr, který se v Itálii – tedy jeho rodné zemi, přidává takřka do všech jídel. Na pizzu, do těstovin, do salátů, dá se grilovat, smažit, zapékat, anebo jen tak uždibovat s domácím chlebem máčeným v olivovém oleji. Má poměrně neutrální chuť, takže je skvěle variabilní, navíc je nízkokalorický.    

Mozzarella se nejčastěji přidává na pizzu, těstoviny, maso, do salátů, ale i jinam. Nejznámějším předkrmem je salát Caprese. Tento typicky letní salát je jedním z nejsnadnějších salátů, jaké může italská kuchyně nabídnout. Na talíř se střídavě pokládají plátky rajčat a mozzarelly, dále se posype lístečky čerstvě utržené bazalky, osolí a opepří a bezprostředně před podáváním se vše zalije panenským olivovým olejem.

Zajímavosti: 

i

 Mozzarella je klasický italský, čerstvý, bílý, přírodní, nezrající sýr, jemné a lahodné chuti, málo solený. Je vyrobena tradiční přírodní technologií a neobsahuje žádné konzervační látky. Má výraznou, příjemně mléčnou, jemně nakyslou a plnou chuť, která je dána zejména živými mléčnými fermenty z buvolího mléka.

Pod názvem mozzarella se prodávají dva druhy sýra, prvním je fior di latte. Tento druh mozzarelly se vyrábí v jižní části Itálie v Kampánii, s jeho výrobou se ale můžeme setkat i na severu Itálie. Je to tažený sýr vyráběný z kravského mléka. Druhý druh pak je Mozzarella di Bufala Campana, ta je vyráběná především v provinciích Caserta a Salerno. I v tomto případě se jedná o čerstvý tažený sýr, který se však vyrábí z buvolího mléka. Zásadním rozdílem mezi buvolím a kravským mlékem je vyšší obsah tuku a proteinů u buvolího mléka.

Při výrobě se mléko musí zpracovat do 16 hodin od nadojení a musí mít minimálně 7% tuku. Mléko se sráží za pomoci kyselých látek a vznikne čerstvá sýřenina, která se hned přepaří. Sražená sýrová hmota se dále zpracovává natahováním v horké vodě, aby získala vláknitou strukturu. Hmota se táhne tak dlouho, až se získají dlouhé provazy, které se následně odřezávají (Jak jsme již psali, odtud pramení název sýru). Poté se tvarují větší nebo menší koule či pletýnky, ty se pak nakládají do slaného nálevu a následně se dostávají do prodeje.

Mozzarella se má i po otevření uchovávat ve vlastním roztoku, který obsahuje trochu soli. Pokud si koupíte čerstvou mozzarellu z buvolího mléka, pak pamatujte, že nepatří do lednice (ale třeba do chladné spíže) a musí se sníst do dvou dní. Mozzarella se nesmí dávat do mrazáku, sýr tak totiž úplně ztratí všechny vlastnosti.

 

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 339

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 339

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr