Brambory

Definice:

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), v běžné řeči jen brambor nebo také brambora, ale nejčastěji v množném čísle brambory, je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovité, pěstovaná jako jednoletá plodina. Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin; větší význam pro lidskou výživu mají pouze pšenice, rýže a kukuřice setá. Za svoji oblibu vděčí nenáročnosti na přírodní podmínky a především pak mimořádně vysokým hektarovým výnosům. Jejich široká adopce v evropském zemědělství počátkem 19. století ochránila Evropu od cyklických hladomorů a „epidemií“ kurdějí. S výjimkou jedlých hlíz je celá rostlina jedovatá.

Původ:

O tom, jak se tehdy dostaly brambory do Evropy, existuje řada historek. V nejznámější verzi hrají hlavní roli slavní mořeplavci alžbětinské doby, sir Walter Raleigh a sir Francis Drake. Byl to údajně Raleigh, kdo přivezl královně Alžbětě I. darem ze svých dalekých cest sazenici brambory. Zasadili ji v královské zahradě a tady také přinesla první plody. Královnin kuchař, který bramboru v životě neviděl, použil pouze její nať a připravil z ní salát. Není se co divit, že královna novou delikatesou nebyla nijak zvlášť nadšena. Byl proto povolán sir Raleigh, který osazenstvu kuchyně vysvětlil, že k přípravě pokrmů jsou vhodné pouze hlízy. Jestli se ale historie odehrála skutečně takto, nevíme.

Všechno však napovídá tomu, že do Evropy přivezli brambory přeci jen Španělé. Po dobytí incké říše v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. V roce 1565 dostal první větší zásilku brambor z Cuzca jako dar španělský král Filip II. Později začali španělští námořníci používat brambory jako hlavní potravinu, která je pomáhala chránit před kurdějemi.

Využití:

Zakoření vaše růže

Umístění řezaných růží do brambor způsobí, že se úspěšně zakoření. Brambory pomáhají udržet dostatečnou vlhkost a zároveň dodají rostlinám nezbytné živiny pro zakořenění. Pro tento účel můžete použít bílé nebo červené brambory, protože mají nejvíce vlhkosti.

  1. Pomocí nože nebo šroubováku vytvořte v bramboru díru. Otvor by měl mít stejný průměr jako růže.
  2. Jemně zatlačte růži do otvoru.
  3. Zasaďte bramboru i s růží asi 10 cm do země.

Zmírní otok vašich očí

Je nepříjemné probudit se a mít opuchlé oči. Otoky očí mohou mít mnoho příčin, mohou být způsobeny pláčem, reakcí na oční make-up, pozdní noční párty, nadměrným spánkem nebo i sledováním televize dlouho do noci. Bez ohledu na to, proč máte oči opuchlé, s pomocí brambor můžete otok úspěšně snížit. Škrob obsažený v bramborách má protizánětlivé vlastnosti a umí rychle odstranit pytle pod očima.

Postup je jednoduchý:

  1. Oloupejte 1 velký brambor a nakrájejte ho na plátky.
  2. Plátky bramboru umístěte na 30 minut do lednice.
  3. Lehněte si a studené bramborové plátky přiložte na oči.
  4. Počkejte 10 minut.
  5. Pokud otok nezmizí, použijte nové plátky a postup opakujte.

Kromě opuchlých očí umí brambory úspěšně odstranit i tmavé skvrny pod očima.

Zajímavosti:

Velmi oblíbený druh zeleniny, který přišel do Evropy poměrně pozdě, ale neuvěřitelně se rozšířil, představují brambory. Dnes si bez nich českou kuchyni nedovedeme ani představit. Brambory dovezli do Evropy z Jižní Ameriky asi v polovině 16. století Španělé. Na území dnešního Peru a Bolívie je pěstovali již staří Inkové jako užitkovou rostlinu. Název „ brambora“ je odvozen od označení pro Prusy – braniboři či braniborci. Právě oni se na rozšíření brambor významně podíleli. Brambory se původně v Evropě pěstovaly jako okrasná rostlina, hlízy se ponechávaly v zemi. I proto trvalo poměrně dlouho, než se z nich naši předkové naučili připravovat chutná jídla. Zásluhu o rozšíření brambor v Čechách má řád irských Františkánů, kteří měli klášter blízko pražské Prašné brány. Ti ve velké klášterní zahradě vypěstovali první brambory v české půdě. Rychlé rozšíření brambor po celé zemi pak způsobila velká bída v roce 1771. Zajímavostí z historie pěstování brambor je i fakt, že se z nich pražila káva.

Zobrazení Mřížka Seznam

23 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

23 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr