Mrkev a kořenová zelenina

Definice:

Mrkev obecná je rostlina z čeledi miříkovitých, pěstovaná jako kořenová zelenina. Blízkým příbuzným mrkve je pastinák.

Kořenová zelenina je podzemní část rostliny, která se používá jako zelenina. Kořenová zelenina v Česku patří mezi nejrozšířenější zeleniny. Pěstuje se kvůli kořenům, kořenovým hlízám a bulvám. U některých druhů (petržel, celer) se využívají také listy (nať). Kořenová zelenina má vysokou dietetickou hodnotu a léčivé účinky na lidský organismus.

Původ:

Mrkev. Rostlina pochází z jižní Asie, z oblasti Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, kde ještě přežívají její divocí a nezkultivovaní zástupci a tvoří tak centrum diverzity druhu. Historie rozšíření mrkve není zcela jistá; předpokládá se, že se v 10. století rozšířila do celé oblasti od Indie po východní Středomoří. Ve 12. století mrkev se dostala až do západní Evropy a do Číny. V 17. století byla v Nizozemí vyšlechtěna její oranžová odrůda (pocházející z dřívější černé odrůdy), která je zde dnes rozšířena. V současné době mrkev se pěstuje na celém světě. Divoké zástupce tohoto druhu můžeme objevit ve volné přírodě i v Česku.

Kořenová zelenina patří k nejstarším v Česku pěstovaným druhům zeleniny. Kořenová zelenina je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny, éterických olejů a jiných pro člověka důležitých látek. Proto je pro naši výživu nepostradatelná.

Využití:

Mrkev - Lékařství a léčitelství

Jako droga se sbírá její kořen (Radix dauci), semena (Fructus dauci) a výjimečně i nať (Herba dauci). Mrkev se používá v léčitelství jako močopudný a projímavý prostředek, při šerosleposti, močových kamenech a revmatických zánětech kloubů. Šťáva z mrkve pomáhá také při ischemické chorobě srdeční. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu a podporuje vylučování cholesterolu z těla. Pro úhradu vitaminu A je třeba sníst asi 50 g syrové denně, především v zimním a předjarním období.

Kořenová zelenina. Mrkev, celer nebo petržel pro mnoho lidí bývají celkem nudným kuchyňským doplňkem. Přitom stojí za pozornost. Kořenová zelenina v sobě má totiž značnou sílu. Především pro ženské zdraví je nedocenitelná.

Zajímavosti:

Mrkev. V únoru 2005 bylo zjištěno, že látka falkarinol (falcarinol) obsažená v mrkvi může zpomalovat rozvoj rakoviny.

Kořenová zelenina jako afrodiziakum

Nenápadnou petržel prý používaly dámy ve starém Římě jako afrodiziakum, gladiátoři zase na podporu síly a svalů. Dnes je tato kořenová zelenina spojovaná především s trávením. Při její pravidelné konzumaci by se vám měl pročistit trávicí trakt a optimálně upravit jeho funkce.

Kořenová zelenina pomůže při menstruaci i sexu

Klasická bulva celeru nebo řapíkatý celer pomáhají posílit organismus už celá staletí. Jde také o zásobárnu železa, takže je doporučován ženám, které hodně krvácejí při menstruaci a také je vhodné ho hojně přidat do stravy v šestinedělí. Muži asi ocení afrodiziakální schopnosti, jež celer nabízí. Prý ho pravidelně jedl i svůdník Casanova, když byl po náročných sexuálních výkonech. Teď na zimu jistě oceníte výborný celerový krém, který prohřeje tělo, nakopne mozkovou aktivitu a ještě zesílí imunitu.

Zobrazení Mřížka Seznam

10 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

10 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr