Heřmánkový čaj

Definice:

Heřmánkový čaj se řadí mezi populární čaje na trhu, jelikož má hodně přínosů a využití. Mezi ně patří schopnost chránit pokožku, snižovat hladinu stresu, regulovat spánek, potlačovat menstruační příznaky. Také posiluje imunitní systém, léčí potíže a problémy s trávením a zvládá diabetes.

Využití:

Výhody používání heřmánku

Většina lidí těží z heřmánkového čaje a ráda ho pije, tak se tedy blíže podívejme na některé jeho výhody a způsoby použití:

  • Péče o kůži. Vzhledem k protizánětlivému a antioxidačně bohatému charakteru heřmánkového čaje, není nutné ho používat výhradně jen jako nápoj. Můžeme aplikovat teplý nebo studený heřmánkový čaj na podrážděné místo nebo kožní onemocnění, jako je například ekzém. Výzkum ukázal, že tento druh přímé aplikace může výrazně zlepšit uzdravení a snížit výskyt skvrn a také vrásek na obličeji. Odstranění oxidativního stresu a posílení imunity je odpovědí na to, jaké zázraky dokáže heřmánek dělat pro naši pokožku.
  • Posiluje imunitní systém. Pokud potřebujete posílit imunitní systém, pro odvrácení infekce, je heřmánek ta pravá odpověď. V heřmánkovém čaji je určité množství fenolických sloučenin, které jsou specificky spojeny s bojem proti bakteriální infekci v těle. Studie ukázaly, že 5-6 sklenic tohoto čaje po dobu dvou týdnů může významně zlepšit schopnost těla bojovat s infekcemi.
  • Uvolnění při menstruačních potížích. Protizánětlivý charakter heřmánku je pro ženy tou pravou volnou v období menstruace. Mezi hlavní příznaky patří úzkost, křeče, nadýmání, pocení, špatný spánek, nálady. A právě heřmánkový čaj může přímo ovlivnit mnohé z těchto příznaků a to ať už uklidněním mysli a těla, tak snížením zánětů, které může způsobovat nepohodlí.
  • Zmírňuje stres. Nejvíce se heřmánkový čaj využívá pro ošetření úzkosti a stresu. Jak je to možné? Po dlouhém dni v práci nám může tento teplý čaj pomoci zvýšit hladinu serotoninu a melatoninu v našem těle. Tyto hormony mohou úspěšně eliminovat stres a starosti, zároveň taky zpomalit naši mysl a snížit tak klasické příznaky úzkosti. Při chronickém stresu velmi pomáhá 1 – 2 šálky heřmánkového čaje denně. Ale pozor! V těhotenství může heřmánkový čaj zvýšit riziko potratu.
  • Vyvolává spánek. Nejenže heřmánkový čaj zmírňuje stres a obavy, je skvělý také na celkovou pomoc pro kvalitní spánek. Dokonce i ti, kteří bojuji se spánkovou zástavou dýchání a jinými poruchami, mohou těžit z účinků heřmánku. Pít teplý šálek nekofeinového heřmánkového čaje nám pomůže usnout rychleji a probudit se svěží.
  • Diabetes. Výzkum ukázal, že heřmánkový čaj může být užitečný i pro osoby s diabetem. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a reguluje i množství inzulinu v krvi. Silné organické prvky v něm pomáhají eliminovat masivní poklesy v krevním cukru.
  • Léčí žaludeční poruchy. Pokud trpíme podrážděním žaludku, kde se jedná o mírné nadýmání až po příznaky syndromu dráždivého tračníku, může být heřmánková čaj velkou pomocí. Má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit zkroucení našeho střeva a umožňuje tak průchod plynu a hladší pohyby střev. Jediný hrnek z heřmánkového čaje nám pomůže k tomu, že se budeme cítit daleko lépe. Při delším užívání může být heřmánkový čaj pomocníkem a zabránit tak vážným stavům v našem střevě.
  • Péče o vlasy. Kromě všech působivých vlastností heřmánkový čaj zlepšuje i vzhled a sílu vlasů. Zatímco protizánětlivé složky mohou pomáhat zmírnit podráždění na pokožce hlavy, silnější složky mohou prameny vlasů upevnit. Eliminuje i lupy a vlasům dodá lepší a hedvábnější vzhled.

Zajímavosti:

i

Heřmánkový čaj byl po staletí vnímán jako všelék. A skutečně - nálev z úborů této rostliny má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Podle texaských vědců ale může celkově prodlužovat život. Některé kultury na světě jej popíjejí pravidelně a tam, kde tak činí, mají v průměru delší život. Heřmánkový čaj snižuje riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny o třetinu.

Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr