Třezalkový čaj

Definice:

Třezalkový čaj přispívá k duševní rovnováze a optimální relaxaci, pomáhá při poruchách spánku a podporuje trávení. Uklidňuje při škrábání v krku a podporuje tvorbu a vylučování žluče.

Využití:

Populární je například třezalkový čaj na uklidnění pocuchaných nervů. Čaj z třezalky je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, přílišné melancholií, „skleslé mysli“, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese. Působí příznivě také na ledviny, je močopudná a je vhodným doplňkem léčby nemocí zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev. Celkově podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater. Je též považována za přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat např. proti původcům chřipky.

Zajímavosti:

i

Bylinku můžeme výhodně použít také do domácí přírodní kosmetiky. I tady její síla působí blahodárně.

Třezalková kosmetika

Třezalková koupel:

  • Potřebujeme: 3 hrsti třezalky, 3 litry vroucí vody.
  • Postup: Léčivku smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20 minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.

Třezalkové tonikum:

  • Potřebujeme: 2 lžíce třezalkových květů, 3 dl 60% lihu.
  • Postup: Do sklenice vložíme květy a zalijeme je lihem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury.

Regenerující pleťová maska:

  • Potřebujeme: 1 lžičku třezalkového oleje, 3 lžíce zakysané smetany.
  • Postup: Olej smícháme se smetanou a vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 minut působit. Poté umyjeme.
Nelze najít produkty odpovídající výběru.