Čaj pro děti

Definice:

Dětské čaje podporují imunitu dětí a jsou vhodným doplňkem stravy pro naše nejmenší. Slouží jako účinná prevence proti nachlazení, přispívají k budování přirozené obranyschopnosti těla. Čaje pro děti dělíme podle věku, od jakého je děti mohou pít. Některé z nich jsou vhodné už pro miminka po ukončení čtvrtého měsíce.

Původ:

Dětský čaj dávali už i předkové pro naše nejmenší v různých podobách.

Kvalitní bylinné a ovocné čaje pro děti bývají vyrobeny podle jejich specifických potřeb. Nezatěžují organismus, neobsahují kofein a dodají dítěti dobře vstřebatelné vitamíny a minerální látky. V kojeneckých čajích je zaručen vyrovnaný poměr všech složek, které obsahují pouze ovoce vhodné pro kojence. U bylinkových čajů vybírejte ze zvláštní opatrností, některé jsou totiž určené pouze k jednorázovému řešení nějakého problému ne pro dlouhodobé užívání.

Využití:

Bylinky pro děti jako sázka na jistotu

Nejčastěji podávanými čaji pro kojence, batolata i předškoláky jsou bylinné odvary, zpravidla z heřmánku, anýzu, fenyklu, mateřídoušky, sušených šípků, případně také maliníkových a jahodníkových lístků. Jsou lahodné a zdravé, pomáhají s trávením a bolestmi bříška. Jsou ideálními prostředky pro dodržování pitného režimu dětí. Výborné jsou i čaje na dětský kašel jako například lipový nebo z květu slézu lesního. Kvítky slézu můžete občas přidat i do dětského čaje určeného na běžné pití. Pokud si troufáte na vytváření vlastních směsí bylinek či ovoce, můžete si pohrát i s barvami, které se dětem budou líbit. Květy slézu totiž barví vodu výrazně do modra až fialova.

i

Mátový, černý a zelený čaj nejsou pro děti vhodné.

Ovocné čaje raději přímo z ovoce

Pokud bych chtěli nabídnout dětem něco osvěžujícího, osvědčují se nápoje a čaje připravené z čerstvého, mraženého, sušeného nebo lyofilizovaného ovoce. Ovoce sušené mrazem, takzvanou lyofilizací si uchovává veškeré původní živiny, neobsahuje cukr ani konzervanty a je pouze dokonale zbaveno vody. Po namočení opět nabývá na svém objemu. V sušené podobě se dá rozdrobit až na jemný prášek, který stačí jen rozmíchat s vodou a ovocný nápoj nebo horký čaj jsou na světě. Pozor jen na přílišnou přirozenou kyselost ovoce a následnou přemíru konzumace cukru. Malým dětem cukr raději vůbec nenabízíme a zkoušíme osladit rýžovým sirupem nebo medem. Ideální je kombinace ovoce s bylinkami, například sušené listy jahodníku s lesním ovocem a podobně. Jestli chcete sáhnout po šípkovém nebo ibiškovém čaji, rovněž budeme mít co dělat s přílišnou kyselostí. Ibišek stačí jen občas přidat ve velmi malém množství, šípkový čaj můžeme používat častěji.

Zajímavosti:

V dětských kojeneckých čajích máte zaručený vyrovnaný poměr všech složek, je tam ovoce, které dítě do jednoho roku může konzumovat. Většinou obsahují jablíčka, šípky, hrušky, borůvky. Pozor na čaje bylinkové, které jsou určené pouze k určité léčebné kůře a krátkodobě. V běžných čajích je někdy přidaná kyselina askorbová (umělý vitamín C), která není pro kojence ke konzumaci vhodná, mimo jiné z ní mají alergickou reakci. U běžných čajů záleží na jeho složení. Pokud obsahuje výše uvedené ovoce, neměl by být u dítěte po jednom roce problém.

Jaké druhy dětem nabídnout?

  • Fenyklový čaj – dětem chutná, protože má mírně nasládlou chuť. Pomáhá při nadýmání.
  • Šípkový a ibiškový čaj – dětem moc nechutnají, protože mají nakyslou chuť.
  • Heřmánkový čaj – heřmánek blahodárně působí na žaludek a střeva a zmírňuje záněty.
  • Anýzový čaj (nejčastěji ve směsi) – stejně jako fenyklový pomáhá při nadýmání, ale také ulevuje od bolestí bříška a navíc ještě rozpouští hlen při kašli.
  • Roiboos – čaj neobsahuje kofein, ale má v sobě spoustu minerálů. Chutná sladce a je dobrý proti křečím. I ten dětem můžete nabídnout.
Zobrazení Mřížka Seznam

7 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

7 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr