Vodka

Definice:

Vodka je tvrdý alkoholický nápoj oblíbený po celém světě. Je bez barvy, ale s výraznou chutí a vůní. Kvalita a chuť vodky se mohou lišit vlivem různých faktorů. Jedná se o to, že tento alkoholický nápoj se vyrábí z obilí, jehož specifické složení určuje výrobce. Některé druhy namísto obilí obsahují destilaci z brambor.

Od devadesátých let 19. století vodka obvykle obsahuje 40 % alkoholu.

Původ:

Pravda o tom, kdo jako první vymyslel alkoholický nápoj s názvem "vodka", je mnohem komplikovanější, než byste si mohli myslet. Nejvíc vodky v průměru vypijí Rusové (17,3 skleničky za měsíc na osobu), těsně ze nimi jsou Poláci (13,7 skleničky za měsíc na osobu). Kdo ale tuto populární lihovinu vymyslel?

Jak Rusové, tak Poláci tvrdí, že to byli právě oni, kdo ještě ve středověku vodku destiloval jako první. Tato debata se rozhořela v 70. letech minulého století z doby Sovětského svazu.

Polsko roku 1977 započalo spor proti Sovětskému svazu u obchodního soudu. To byl jeden z mála způsobů, jak tehdy Polsko deklarovalo svou národní hrdost, neboť bylo v té době členem spolku Varšavské smlouvy.

Za předpokladu, že Polsko jako první na světě destilovalo vodku, se Poláci domnívali, že pouze oni mohou na světových trzích prodávat nápoj pod názvem "vodka".

Podobný princip platí například u šampaňského. Lihovina s tímto jménem se smí prodávat pouze, pokud byly suroviny vypěstovány ve francouzské oblasti Champagne.

Poláci tvrdí, že první vodku destilovali už v roce 1405, a zvláštní druh vodky, (Zubrowka) který je charakteristický svým silným aromatem díky bylině tomkovici vonné, následoval roku 1533.

Sovětským obchodním představitelům se však tvrzení Poláků vůbec nelíbilo, a tak učinili vše pro to, aby dokázali, že Poláci nemají pravdu, protože vodka je, jak sami tvrdili, ruský nápoj.

Tímto případem se zabývaly dvě sovětské instituce, a to včetně Oddělení vědeckého výzkumu pro fermentaci produktů centrálního oddělení pro destilaci při Ministerstvu potravinářského průmyslu Sovětského svazu.

Případ byl k vyšetřování přidělen Viljamu Pochlebkinovi. Ten zjistil, že vodka byla na ruském (potažmo sovětském) území poprvé destilována v moskevském klášteře kolem roku 1430.

Nicméně historikové soudí, že skutečný původ tohoto alkoholického nápoje se nejspíš nedokáže, jelikož chybí historické prameny z tohoto období.

Jediné, co tak dnes víme, je že slovo "vodka" pochází se slovanského slova "voda" (Poláci píší jako "woda" - pozn. red.). Vodka je tedy zdrobnělinou původního slova.

Nejpopulárnější je v tzv. pásmu vodky. to se táhne od severských zemí, Polska a Ukrajiny směrem na východ. Můžeme tedy s určitostí prohlásit jen to, že první vodka byla destilovaná někde v těchto oblastech.

Využití:

Úžasné koktejly, které zvládnete i doma!

Mako

Potřebujete: 10 cl hruškové vodky (například Absolut), 10 kuliček hroznového vína, 2–3 snítky čerstvého tymiánu, 1 snítku máty, 10 kostek ledu.

Postup: Hrst kuliček bílého hroznového vína zalijte vodkou, přidejte tymián a mátu a podrťte na dně zavařovací sklenice nebo šejkru. Přidejte drcený led, sklenici zavřete a protřepejte. Přidejte brčko a další skvělý koktejl je na světě!

Eden

Potřebujete: 1 dl vanilkové vodky (například Absolut Vanilia), 1 dl sody, 2 snítky bazalky, 1 limetku, 2 lžičky třtinového cukru a 10 kostek ledu.

Postup: Už název Eden, tedy ráj, jasně napovídá, jak moc dobrý tenhle koktejl je! Do zavařovací sklenice nebo šejkru vhoďte nakrájenou limetku, lístky bazalky a oboje podrťte. Přidejte dva panáky vanilkové vodky a sklenici do 3/4 naplňte drceným ledem. Sklenici zavřete, protřepejte a dolijte sodou a servírujte s brčkem. A když neseženete vanilkovou vodku? Použijte vodku bez příchuti a místo třtinového cukru použijte cukr vanilkový! A aby koktejl byl opravdu „rajský“, dozdobte ho kouskem kvalitní čokolády (s obsahem kakaa aspoň 70 %) a květinou.

Neuvěřitelné tipy, jak využít vodku v domácnosti

Jedná se o nejoblíbenější nápoj v Rusku a ani u nás s ním návštěvníci barů a hospod nepohrdnou. Silný alkohol obsažený ve vodce nám však kromě příjemného opojení může i ulehčit práci v domácnosti.

 1. Cenovky a nálepky

Určitě to znáte – snažíte se z nové věci sundat cenovku, ale i když jste byli opatrní, nevzhledný kousek vám tam stejně zůstal. Jděte na to chytřeji! Namočte houbu do vodky a podržte na cenovce po dobu jedné minuty. Díky působení alkoholu půjde dolů jedna radost. Stejný postup můžete použít, pokud se vám nedaří sundat nálepku.

 1. Staré nádobí

Jestli se vám vaše nádobí zdá už poněkud zašlé, zkuste porcelán či sklo přeleštit hadříkem namočeným ve vodce. Ztracený lesk se rázem vrátí.

 1. Svěží vzduch

Vodka má tu výhodu, že dokáže pohltit pachy, ale sama cítit není. Pokud jste zrovna něco připálili, naplňte flašku s rozprašovačem vodou a vodkou v poměru 1:1 a nastříkejte po místnosti. Nelibé vůně budou hned pryč.

 1. Nevadnoucí kytice

Abyste zabránili zvadnutí květin, přidejte několik kapek vodky do vody při každé její výměně. Květiny vydrží krásné a svěží mnohem déle.

 1. Plíseň

Zvýšená vlhkost v koupelně často vede ke vzniku plísní. Proto při každém čištění potírejte sprchový kout, vanu či sprchový závěs vodkou. Jedná se o efektivní dezinfekci, která vzniku plísní pomůže předejít.

Zajímavosti:

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ fakty o VODCE. Tohle jste (pravděpodobně) NEVĚDĚLI!

Vodka patří zaručeně k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům většiny Čechů a Slováků. Kdo ví, jestli tato oblíbenost nevzešla z podobnosti se slovem „voda“ a nebo faktu, kterým se řídí většina z nás, a to že čím více, tím lépe.

Podívejte se na těchto 10 faktů a schválně si spočítejte, kolik jste jich věděli.

 1. Vodka neobsahuje žádné cukry, kvas, tuk, cholesterol, sodík nebo sacharidy.

Vodka je tvořena jen etylalkoholem a vodou.

 1. Vodka patří mezi alkohol s nejnižším počtem kalorií.

Půl deci má přibližně 100 kcal a ty pochází z alkoholu, protože, jako už jsme uvedli, zbytek tvoří jen voda.

 1. Vodka zvyšuje průtok krvi do srdce a tím přispívá k lepší hladině cholesterolu.

Studie zjistila, že vodka zvyšuje kapilární hustotu a tím do naší krve proniká více kyslíku. Může se proto považovat za zdravější alkohol než je červené víno, které cévy pouze uvolní.

 1. Vodka stahuje póry.

Dermatoložka Jeannette Grafová, která působí v New Yorku, doporučuje namáčet kuličku vaty v tekutině ze zeleného čaje a vodky. Aplikování tohoto „přípravku“ ráno a večer prý tvář nejen očistí, ale také zminimalizuje viditelnost pórů.

 1. Vodka má také dezinfekční účinky.

Vodka dokáže přispět k vyléčení některých ran, může také zabránit infekcím nebo vzniku puchýřů.

 1. Vodka má terapeutické účinky.

Nezáleží, jestli ji konzumujete nebo lokálně aplikujete na tělo, vodka napomáhá k relaxaci těla. Také má uspokojující účinek na mozek a vlastnosti vyvolávající spánek.

 1. Vodka se dá použít na čištění prakticky všeho v domácnosti.

Kdybyste si naplnili rozprašovač i tou nejlevnější vodkou, dokonale by vám pomohla vyčistit všechno – od špíny v koupelně až po dezinfekci polštářů a matrací ve vaší ložnici.

 1. Vodka snižuje stres.

Studie v roce 1997 zjistila, že vodka má viditelný účinek na redukci stresu.

 1. Vodka se může vyrábět skoro z jakýchkoli fermentovaných potravin, které obsahují cukr a škrob. Ty se následně destilují, aby se zvýšil obsah alkoholu.

Většina vodek se dnes destiluje z obilnin, některé jsou však ještě stále vyráběné z brambor.

 1. Poslední – možná nejdůležitější – je o hodně větší pravděpodobnost, že při pití vodky nebudete mít druhý den kocovinu.

Pokud se chcete vyhnout následujícím nepříjemným raním stavům, určitě doporučujeme pití čirých alkoholických nápojů, které obsahují méně toxinů způsobujících opici.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 83

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 83

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr