Kolové limonády

Definice:

Kola (řidčeji cola) je druh sladkého nealkoholického nápoje syceného oxidem uhličitým, obvykle obarveného karamelem a obsahujícího kofein.

Název pochází od názvu oříšku kola, semena kolovníku, který byl původně používán jako zdroj kofeinu. První kolové limonády se začaly vyrábět v druhé polovině 19. století.

Existuje několik desítek značek nápojů tohoto typu (a mnohem více lokálně vyráběných kol bez obchodní značky). Nejznámější výrobci kolových limonád jsou Coca-Cola, Pepsi, Royal Crown Cola známá jako RC Cola a v Česku Kofola. Existuje také volný recept (open source) na kolovou limonádu s názvem OpenCola.

Jako „kola“ se může nazývat i příchuť k různým potravinářským výrobkům, která má stejnou nebo podobnou chuť jako kolové limonády.

Původ:

"Amerika založila tradici, podle níž nejbohatší lidé kupují v podstatě stejné věci jako chudí. Když člověk sedí u televize a popíjí coca-colu, ví, že coca-colu pije i prezident a Liz Taylorová a je rád, že i on pije colu...," prohlásil Andy Warhol a - něco na tom je. Přesné složení kolové limonády, který chutná americkým prezidentům stejně jako portorikánským dělníkům (což měl Warhol o cole říct při jiné příležitosti) a stvořil nejcenější obchodní značku na světě, je dodnes tajné.

Česká kolová limonáda Kofola vznikla na příkaz vlády.

V roce 1958 dostala farmaceutická firma SPOFA od vlády za úkol vyvinout nápoj schopný konkurovat americké Coca-Cole. Úkolu se ujal tým z Výzkumného ústavu léčivých rostlin v Praze pod vedením doc. RNDr. PhMr. Zdeňka Blažka, CSc. Dva roky mu trvalo, než přišel s optimálním složením sirupu Kofo, který tvořil základ nové kolové limonády. Skládal se ze čtrnácti bylinných a ovocných látek, ke kterým byl přidán kofein. Směs tvořily například listy ostružiníku nebo sladké dřevo.

Zajímavosti:

Málokdo ví, že na počátku Coca-Cola obsahovala kokain a víno. To vše díky americkému lékárníkovi Johnu Pembertonovi, který v roce 1886 uvařil první Coca-Colu. V té době ještě neměl ponětí, že by se z tohoto nápoje mohl stát jeden ze symbolů kapitalistické Ameriky. Původně totiž kolu (“coke”) vytvořil k medicínským účelům.

Po občanské válce, kterou byl sám postižen, trpěl Pemberton závislostí na morfinu, kterou Coca-Cola zvládla velmi efektivně odbourat právě díky kokainu. Ten v tu dobu byl považován za skvělou látku, která má blahé účinky na své konzumenty.

Colu začal Pemberton prodávat ve své lékárně Eagle drug and chemical store, pod názvem “French Wine Coca”. Je tedy jasné, že původně obsahovala nejen kokain ale i alkohol.

V době prohibice, která roztočila mafiánské podsvětí a černý trh, uvedl Pemberton kolu bez alkoholu, která měla o krok blíže k dnešnímu nápoji. Stále se však kola prodávala jako lék. Podle Pembertona měla velmi dobré účinky proti závislosti na morfinu, dyspepsii (trávicí potíže), bolesti hlavy nebo impotenci. Netrvalo tedy dlouho a kola se stala velmi oblíbeným nápojem.

„V éře Sovětského svazu byla Coca-Cola a Pepsi k dispozici pouze v Tuzexu, kde se nakupovalo za bony," připomíná ve svém článku pro BBC Mersom. Dostupná byla i ve vybraných podnicích, většinou ale pouze těm majetnějším. Bony se sice daly sehnat i pokoutně, ale to bylo značné riziko. Sklenice Kofoly naopak přinášela osvěžení bez hrozby jakéhokoliv skandálu.

Kofola byla jedinou opravdu úspěšnou alternativou amerických kolových limonád, což dokazuje především fakt, že je na trhu dodnes. Může za to především specifická bylinná chuť, která ji od Coca-Coly a Pepsi odlišuje, což u dalších náhražek z bývalého Východního bloku neplatilo.

Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

2 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr