Lázeňské prameny

Definice:

Minerální pramen je vývěr léčivé podzemní vody z hlubin zemské kůry. Jedná se o přírodní léčivou vodu, vyskytující se po celém světě. Minerály obsažené v horninách jsou unášeny vodou, která je obohacena a pod tlakem stoupá vzhůru k zemskému povrchu. Aby se mohl pro léčivou vodu použít termín minerálka, musí obsahovat v jednom litru alespoň jeden gram rozpuštěných látek. Dále se léčivá voda dělí na kyselky a sirné vody. Kyselka musí obsahovat v jednom litru alespoň 1 gram rozpuštěného oxidu uhličitého, pokud obsahuje nejméně 1 gram sirovodíku, jde o sirnou vodu. U nás se vyskytují oba druhy, ale převažují kyselky. Do stolních minerálních vod se někdy přidává oxid uhličitý i uměle.

Dělení:

 • Léčivé vody - minerální voda teplejší než 25°C (teplice), působí při pití diureticky, proto jsou vhodné při akutních zánětech dolních močových cest, při ledvinových kamenech.
 • Jednoduché kyselky působí na prokrvení kůže, sliznice žaludku, zvyšují vylučování žaludeční kyseliny, urychlují přechod potravy žaludkem a způsobují snížení krevního tlaku. Působí také diureticky a využívají se při nechutenství a močových kamenech.
 • Zemité léčivé vody snižují spasmus hladkého svalstva trávicích a močových cest, mají diuretický účinek a zvyšují vylučování kyseliny močové (při dně), využívají se při zánětlivých změnách močových cest, chronických zánětech ledvinové pánvičky, při hypertrofii prostaty, žaludečních a střevních onemocněních, spojených se zvýšeným vylučováním žaludeční kyseliny.
 • Alkalické léčivé minerální vodý neutralizují účinek kyseliny solné v žaludku, způsobují pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučování močí, což předurčuje jejich použití při cukrovce. Pomáhají lépe využít cukr v játrech a šetří inzulín.
 • Solné léčivé vody zvyšují sekreci žaludeční šťávy, koncentrované mají mírný projímavý účinek, proto jsou vhodné při hepatitidě, chronické zácpě nebo nechutenství.
 • Jodové léčivé vody zvyšují hladinu vápníku v krvi a jeho ukládání do kostí – použití při kostní TBC, využívají se při chorobách dýchacích cest spojených s produkcí vážky hlenu.
 • Síranové nebo sulfátové léčivé vody podporují činnost žlučníku, vyvolávají jeho zvýšené vyprazdňování, sliznicím odebírají tekutinu a dráždí jejich ke zvýšené sekreci, čímž zvyšují svůj objem a působí na peristaltiku střev, vhodné jsou při chorobách jater a slinivky, při zácpě a dně.

Využití:

Minerální léčivé vody využívali už staří Římané nejen k lázeňství, ale i k léčbě. V místech, kde vyvěraly prameny, vznikaly přepychové lázeňské domy, připomínající spíše paláce šlechticů. V předhelénské civilizaci, například v krétském Knóssu, nebo v Itálii, kde se Etruskové usazovali na místech s léčivými prameny, vznikla celá řada lázní. Koupele v horké minerální vodě byly oblíbené i u vládců starého Řecka i Říma. Proslulé byly například termální lázně v Ikádii, známé už od 1 století před naším letopočtem. Svědčí o tom celá řada archeologických nálezů. Léčivá voda z teplých karlovarských minerálních pramenů obsahuje čtyřicet sedm prvků potřebných pro organismus. Má prokazatelně příznivé účinky na trávicí trakt, látkovou výměnu, zvýšení imunity vůči genetické a civilizační zátěži, na pohybové ústrojí a celkové čištění organismu. Kromě léčebného a osvěžujícího účinku na organismus mohou mít minerální vody i nežádoucí účinky, zejména pokud se pijí ve velkém množství a v nevhodných případech. Například, pokud lidé s nemocným srdcem nebo výše tlaku pijí Cigeľka nebo Fatru, která obsahuje mnoho sodíku, zhoršuje se jejich nemoc. Podobně alkalické vody se nemají pít při náhlých zánětech močových cest. Na minerální vody se tedy musíme dívat jako na léčiva, které je však třeba správně používat (indikovat) a dávkovat.

Zajímavosti:

i

Pitná léčba se provádí hlavně před jídlem. Léčivou vodu pijete z pohárků o obsahu 200 gramů (2 dl) 3-10 minut. Mezi jednotlivými pohárky je vhodná přestávka 5-10 minut.

 • Karlovarská termální minerální léčivá voda je složitou, vysoce koncentrovanou směsí přírodních látek, která není určena ke stálému či neregulovanému užívání.
 • Karlovarskou termominerální léčivou vodu je doporučeno užívat výhradně po konzultaci s lázeňským lékařem s potřebnou erudicí.
 • Karlovarskou termominerální léčivou vodu je pro dosažení plného léčebného efektu doporučeno užívat v blízkosti pramenních vývěrů.
 • Karlovarskou termominerální léčivou vodu je doporučeno pít výhradně z tradičně tvarovaných porcelánových či skleněných pohárků.
 • Léčebnou kúru není vhodné kombinovat s konzumací alkoholu či kouřením tabákových výrobků; škodlivá je i pasivní inhalace tabákového kouře.
 • Součástí pitné kúry je i tělesný pohyb; je proto doporučeno užívat léčivou vodu při pomalé chůzi.
 • Pitná kúra by měla probíhat v duševní pohodě, beze spěchu, v uvolnění.
 • Pitnou kúru je doporučeno opakovat v lékařem stanovených periodách.
Zobrazení Mřížka Seznam

12 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

12 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr