Pramenité a stolní

Definice:

Balená pramenitá voda je výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými. Celkový obsah minerálních látek může být nejvýše 1000 mg/l (tedy stejně jako u pitné vody) a voda může být upravována jen vyjmenovanými fyzikálními způsoby. Termín pramenitá voda nahradil dřívější stolní vodu. Pramenitá voda, stejně jako kojenecká voda, musí pocházet z chráněného přírodního zdroje a nemůže být upravována (za výjimkou přidání oxidu uhličitého). Výrobce pramenité vody však může upravovat složení, pokud je ve vodě příliš mnoho železa, síry, arsenu nebo manganu.

Dělení:

  • přírodní pramenitá voda. Na trhu je jak v sycené tak nesycené podobě. Měli bychom preferovat variantu pramenité vody nesycené. U této vody je dovolena úprava fyzikálními a chemickými procesy. Celková mineralizace by měla být maximálně 500 mg minerálů na litr. Pokud ji lze použít k přípravě kojenecké stravy, pak musí být nesycený nápoj takto označen.
  • ochucená pramenitá voda. Při nákupu ochucené pramenité vody je vhodné vybírat ochucené vody bez sladidel a konzervantů, ostatní přídatné látky není třeba příliš řešit. Sladidla jsou důkladně testována a jsou v běžných množstvích bezpečná – nicméně je nevhodné si zvykat na intenzivní sladkou chuť. Nápoje mají podle odborníků na výživu sloužit hlavně k doplnění tekutin, nikoli energie.

Původ:

i

Pramenitá voda je výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje.

Využití:

Pramenitá voda je vhodná k trvalému, přímému požívání dětmi i dospělými.

Zajímavosti:

  • Nakupovat co nejčerstvější balené vody a snížit tak riziko nejen z výskytu nadbytku bakterií, ale i riziko z přítomnosti výluhů z obalů a víček. Na obalech se ale neuvádí datum výroby, a tak se spotřebitel může jen dohadovat, která pramenitá voda je ta nejčerstvější. Pomůckou může být datum minimální trvanlivosti, vzhledem k tomu, že lhůta spotřeby má být nejvýše 18 měsíců.
  • Zajímat se, zda byla pramenitá voda skladována v chladu a temnu. Odborníci doporučují vyhýbat se pochybným prodejcům, kteří skladují balené vody venku pod širým nebem nebo prodají tu vodu přímo z výlohy. Tam může docházet k negativnímu působení tepla a světla.
  • Z otevřené lahve, která se ihned nespotřebuje, nepít přímo. Otevřenou láhev uložit do chladničky (chlad a temno) nejdéle na 3-4 dny.
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 25

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 25

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr