Pramenité a stolní

Definice:

Balená pramenitá voda je výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými. Celkový obsah minerálních látek může být nejvýše 1000 mg/l (tedy stejně jako u pitné vody) a voda může být upravována jen vyjmenovanými fyzikálními způsoby. Termín pramenitá voda nahradil dřívější stolní vodu. Pramenitá voda, stejně jako kojenecká voda, musí pocházet z chráněného přírodního zdroje a nemůže být upravována (za výjimkou přidání oxidu uhličitého). Výrobce pramenité vody však může upravovat složení, pokud je ve vodě příliš mnoho železa, síry, arsenu nebo manganu.

Dělení:

  • přírodní pramenitá voda. Na trhu je jak v sycené tak nesycené podobě. Měli bychom preferovat variantu pramenité vody nesycené. U této vody je dovolena úprava fyzikálními a chemickými procesy. Celková mineralizace by měla být maximálně 500 mg minerálů na litr. Pokud ji lze použít k přípravě kojenecké stravy, pak musí být nesycený nápoj takto označen.
  • ochucená pramenitá voda. Při nákupu ochucené pramenité vody je vhodné vybírat ochucené vody bez sladidel a konzervantů, ostatní přídatné látky není třeba příliš řešit. Sladidla jsou důkladně testována a jsou v běžných množstvích bezpečná – nicméně je nevhodné si zvykat na intenzivní sladkou chuť. Nápoje mají podle odborníků na výživu sloužit hlavně k doplnění tekutin, nikoli energie.

Původ:

i

Pramenitá voda je výrobek z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje.

Využití:

Pramenitá voda je vhodná k trvalému, přímému požívání dětmi i dospělými.

Zajímavosti:

  • Nakupovat co nejčerstvější balené vody a snížit tak riziko nejen z výskytu nadbytku bakterií, ale i riziko z přítomnosti výluhů z obalů a víček. Na obalech se ale neuvádí datum výroby, a tak se spotřebitel může jen dohadovat, která pramenitá voda je ta nejčerstvější. Pomůckou může být datum minimální trvanlivosti, vzhledem k tomu, že lhůta spotřeby má být nejvýše 18 měsíců.
  • Zajímat se, zda byla pramenitá voda skladována v chladu a temnu. Odborníci doporučují vyhýbat se pochybným prodejcům, kteří skladují balené vody venku pod širým nebem nebo prodají tu vodu přímo z výlohy. Tam může docházet k negativnímu působení tepla a světla.
  • Z otevřené lahve, která se ihned nespotřebuje, nepít přímo. Otevřenou láhev uložit do chladničky (chlad a temno) nejdéle na 3-4 dny.
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
  1. Rajec Jemně perlivá voda 1,5L
    Akční cena 9,60 Kč Běžná cena 12,00 Kč
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr