Koláče

Definice:

Koláč je druh pečiva, který se připravuje pečením. V závislosti na připravovaném druhu může být zhotoven z různých druhů těsta. Koláčem se nazývají buď menší drobné kousky pečiva s náplní či bez ní, nebo velký plát těsta s náplní, která může být sladká nebo slaná.

Dělení:

V Čechách se nejčastěji jako koláč označuje menší kruhové pečivo, které má ve svém středu sladkou náplň (makovou, tvarohovou, ořechovou, marmeládovou atd.) Tradiční české koláčky se používají na vesnicích během posvícení jako sváteční pohoštění a nebo při významných událostech (např. svatba). Jsou většinou malé s průměrem nepřesahující 8 cm a pouze s jedním druhem náplně a posypané sladkou drobenkou, či cukrem. Pečou se z kynutého těsta.

Na Moravě se nejčastěji podávají velké kruhové koláče. V některých oblastech mají krajové názvy, například na Valašsku se pečou tzv. frgály, velikosti přibližně 25 centimetrů v průměru. Jsou z kynutého těsta a plní se nejčastěji povidly z jablek, hrušek či švestek.

V jižních a západních Čechách (zejména na Chodsku) mají koláče také velký průměr a zdobí se kontrastními ornamenty nejčastěji z povidel,máku a tvarohu. Podávají se nakrájené na trojúhelníky podobně jako pizza.

Původ:

Koláč je tradiční pečivo staré více jak 200 let. Pekly se většinou na velké svátky (Vánoce, Velikonoce...) nebo ke křtinám, či svatbám. V bohatých chalupách se pekly i v neděli.

Kulinářská magie připisovala koláčům silnou kouzelnou moc. Babyloňané je pekli na počest bohyně Ištar ve tvaru ženských a mužských genitálií, aby si zajistili její přízeň pro početí synů.

U Slovanů znamenalo darování a přijetí koláče stvrzení slibu. A pokud se společně snědl, pak i uzavření pokrevního bratrství.

Důležitá byla i náplň. Čokoládový krém jistil peníze, broskvový štěstí, jahodový lásku. Tvarohová nádivka posílila psychiku, maková zase plodnost. Oblíbený mřížkový koláč prý garantuje ochranu proti zlým duchům.

Zajímavosti:

Koláče se pečou k mnoha příležitostem, největší věhlas ale získaly svatební. A to dokonce i když se obřad nekonal. V jižních Čechách se totiž po narození nemanželského dítěte posílal domnělému otci tzv. rodeník donešnej, koláč upečený ve tvaru novorozeněte.

Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

16 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr