Kořenící směsi

Definice:

Kořenící směsi - namíchané nejrůznější varianty jednodruhového koření tak, aby dohromady dávaly výslednou originální chuť.

Původ:

Ve starověku, dávno před objevením Ameriky, dováželi arabští, indičtí a malajští námořníci cizokrajné koření do přístavů Arábie, odkud je pak karavany dopravovaly do přístavů Středozemí, kdy byla hlavní střediska výnosného obchodu kořením.

Dlouho ovládali mezinárodní trh kořením Benátčané, kteří se dělili o zisky s muslimskými obchodníky. Potom se do akce připojilo Turecko, ale ne na dlouho, protože v Evropě se už připravovaly slavné objevné cesty velkých mořeplavců.

Nejvýznamnější druhy koření, jako jsou například hřebíček, muškátové ořechy, pepř, zázvor, skořice, vanilka, nové koření a další, pocházejí z horských pásem naší zeměkoule a produkují se v tropických zemích Asie, Afriky a Ameriky.

Využití:

Koření a kořenící směsi se používá nejen přímo v kuchyních, ale i – a to zvláště – v různých odvětvích potravinářského průmyslu, zejména při konzervaci ryb, masa, ovoce, zeleniny a hub, v uzenářství, likérnictví, při výrobě cukrovinek, ale i při výrobě léků a při výrobě voňavek a jiných kosmetických přípravků.

Zajímavosti:

Ucelenější fakta o zemích, kde se rodí koření, se Evropa dozvěděla až ze zpráv benátského cestovatele a obchodníka Marka Pola, který vydal v r. 1298 podivuhodný cestopis, později nazvaný „Milion“. A protože cestovatel psal pravdu, tak mu samozřejmě málokdo věřil. Pokládali ho za vynikajícího lháře.

Bylo přece přijatelnější věřit báchorkám arabských obchodníků, že například třísky vonné skořice vytahují s nasazením života z nedostupných hnízd obrovských ptáků, kteří si je přinášejí z neznámých krajů, než tomu, že nějací obyčejní lidé loupají skořicovou kůru ze stromů, usuší ji na slunci a velmi levně ji prodávají vychytralým obchodníkům, kteří ji s obrovským ziskem prodávají dál.

Historie koření je, jak vidno, velmi zajímavá, plná dobrodružství, objevů, bohatství, ale i utrpení a krve. Od nepaměti byla totiž po koření a kořenící směsi poptávka ve všech částech světa. Pátrání po léčivých drogách a koření bylo v dávných dobách považováno za neméně důležité než pátrání po zlatě. Ve východních zemích (Asie) byla cena koření a kořenící směsi vysoká, ale na Západě byla hodnota koření skutečně vážená zlatem.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 226

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 226

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr