Slunečnicové

Definice:

Slunečnicový olej je netěkavý olej získávaný ze semen slunečnice (Helianthus annuus). Běžně se používá jako jedlý olej do potravin a také jako zvláčňující složka v kosmetických přípravcích. Slunečnicový olej je jeden z velmi oblíbených zdravých olejů. Je to především díky jeho cenové dostupnosti. Olej se získává výhradně ze semen slunečnice, které se v našich podmínkách daří. V obchodech se však prodává především rafinovaný slunečnicový olej.

Původ:

Slunečnici pěstovali již původní indiánští obyvatelé Ameriky. Z této rostliny sbíraly semena, ze kterých pekli jistý druh chleba a také z nich získáváli olej. Ten se používal k vaření, regeneraci pokožky a vlasů. Slunečnicový olej se však používal i k přípravě barev na tělo v období nepokojů válek. V dalších letech byla slunečnice rozšířena i do Evropy. V roce 1830 byl na Ukrajině údajně založen první mlýn na zpracování slunečnicových semen do podoby oleje. Odtud se rozšířila slunečnice a výroba oleje i do východní Evropy a Ruska.

Využití:

Slunečnicový olej je vynikající na smažení, pečení, fritování, vymazávání plechů, do fondue a všude, kde je olej vystaven vyšším teplotám. Hodí se i do majonéz, zálivek, tradičních buchet a koláčů, k omaštění pokrmů a podobně. Chuťově skvěle doplňuje pokrmy z brambor.

Zajímavosti:

Slunečnicový olej obsahuje celou skupinu důležitých vitamínů (například A, B, E), hořčík, selen, mangan, měď, kyselinu listovou, vlákninu, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny (stearovou, palmitovou, olejovou, linolovou) a přírodní aromatické látky. Pokud v obchodech se zdravou výživou sáhneme po jeho kvalitní variantě, může nám jeho pravidelná konzumace pomoci při zvýšené hladině cholesterolu v krvi a problémech s kůží i sliznicemi. Slunečnicový olej také příznivě působí na náš nervový systém a chrání nás před srdečně-cévními onemocněními. Konzumaci tohoto druhu oleje můžeme doporučit také lidem trpícím aterosklerózou.

Zobrazení Mřížka Seznam

18 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

18 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr