Bílá čokoláda

Definice:

Bílá čokoláda je cukrovinka založená na kakaovém másle, mléce a cukru, obvykle s příchutí vanilky nebo s mléčnou příchutí. Bílá čokoláda není technicky čokoláda, neobsahuje totiž kakao. V bílé čokoládě je většinou použito 15% kakaového másla a třtinový cukr. Bílá čokoláda má stejnou konzistenci jako mléčná čokoláda s tím rozdílem, že mléčná má obvykle hnědou barvu a 35% kakaového másla. Dle vyhlášky musí bílá čokoláda obsahovat alespoň: 20% kakaového másla, 14% mléčné sušiny, 3,5% mléčného tuku. Dnes je bílá čokoláda velice oblíbená, největší producenti jsou v Polsku a Anglii.

Původ:

i

1930 vyrobena první bílá čokoláda firmou Nestlé, která dostala jméno Galak.

Využití:

Domácí bílá čokoláda

Kakaové máslo se běžně koupit nedá, domácí bílá čokoláda proto opravdu nemá s kakaovými boby nic společného. Přesto si ale můžete bílou cukrovinku sami připravit.

  • 250 g tuku (typ Omega, Iva)
  • 200 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 100 g sušeného mléka
  • 2 rovné lžíce škrobu nebo vanilkového pudinku v prášku

Rozkrájený tuk v kastrůlku dáme do vodní lázně, vodu zahříváme, ale zprudka nevaříme. Do rozpuštěného tuku přidáme další ingredience, dobře do hladka rozmícháme a dbáme, aby do směsi nestříkla voda. Hladkou směs rozlijeme do formiček. Můžeme využít i plato z adventního kalendáře nebo bonboniéry. Pro barevný efekt lze do formiček předem nasypte trochu barevného cukrového máčku, pro odlišnou chuť můžeme přimíchat trochu strouhaného kokosu do základní hmoty. Naplněné formičky dáme na sníh nebo do mrazáku a zcela ztuhlé tvary snadno vyklepneme. Zajímavě mramorově vypadá kombinace bílé hmoty s trochou rozpuštěné tmavé čokolády, kterou kápneme na bílou vrstvu.

Zajímavosti:

Willy Wonka existuje

Akorát se jmenuje Willie Harcourt-Cooze a vlastní značku čokolád Willie’s Cacao. Jeho příběh je jako z pohádky. A jejich čokolády vypadají naprosto nádherně. A chutnají ještě líp. Pan Willie navíc vydal velkou knihu čokolády, která na svých asi 1000 stranách popisuje recepty na vše, do čeho lze přidat čokoláda.

Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

9 položek

na stránce
Nastavit sestupný směr