Žvýkačky a lízátka

Definice:

Kdo by si na skvělá lízátka či žvýkačky nepamatoval z dětství. Značky Orbit, Dirol, Pedro, Airwaves, Hubba Bubba, Mentos, Chupa Chups ne první desetiletí osladily naše životy. Dnes existují lízátka, která obsahují pravé ovocné šťávy a navíc i základní vitaminy, jako je C, E, B12, B6 a niacin. Mezi speciální žvýkačky patří nikotinové žvýkačky, uvolňující nikotin do organismu, což by mělo pomáhat odvykání kouření.

Dělení:

  • Žvýkačka nebo také žvýkací guma je speciální druh gumy určený pro žvýkání, který se někdy řadí mezi sladkosti. V současnosti jsou žvýkačky populární zejména mezi mládeží a vyrábějí se v celé řadě chutí od mentolové, pepermintové, s příchutí ovoce a mnoho dalších.
  • Lízátka se vyrábějí v různých tvarech, příchutích a barvách. Některé druhy mají i sekundární funkci pro pobavení konzumenta jako např. lízátka v podobě píšťalky. Jiná lízátka fungují jako léčiva. V některých případech je uprostřed lízátka žvýkačka.

Využití:

Proč jsou žvýkačky prospěšné zubům?

Jak je ale možné, že žvýkačka pomáhá při prevenci zubního kazu? Je to jednoduché, k této prevenci nejsou nutné žádné speciální drahé žvýkačky na předpis z lékárny. Stačí obyčejné žvýkačky bez obsahu cukru. Při žvýkání totiž dochází k nadprodukci slin. Sliny obsahují látky zajišťující optimální pH v ústech a navíc omývají povrch zubů od kyselin, bakterií a plaku samotného. Do žvýkačky se navíc lepí zbytky potravy, což opět přispívá k ústní hygieně. Žvýkačky jsou přímo doporučovány pacientům trpícím suchostí v ústech, tzv. xerostomií. Při výběru žvýkaček vhodných pro vaše zuby je k dispozici celá řada produktů od renomovaných značek, kde si pozitivními účinky můžete být jisti.

Zajímavosti:

Zajímavosti z historie žvýkání:

  • První patent na žvýkací gumu byl udělen v roce 1871, a to Williamovi F. Semplovi z Ohia. Patent měl, žvýkačky přesto nevyráběl.
  • Člověk, jehož jméno obletělo celý svět, je známo dodnes a jistě ještě dlouho bude, je William Wrigley. Ten v roce 1892 začal úspěšně distribuovat své žvýkačky tak, že je zdarma přibaloval k práškům na pečení. Nakonec své obchodní plány změnil a začal se věnovat pouze výrobě a prodeji žvýkaček.
  • O dva roky později, v roce 1894, spatřily světlo světa značky Wrigley's Spearmint a Wrigley's Juicy Fruit, které se v téměř nezměněné podobě prodávají dodnes.
  • V roce 1924 se poprvé objevují informace o dentálních benefitech žvýkaček.
  • V 40 letech 20 století přichází na trh typické balení v samostatných plátcích po pěti kusech.

i

První žvýkačka na světě se jmenovala Black Jack a byla lékořicová.

Slavný autor loga lízátka Chupa Chups.

Neméně zajímavý je ostatně i příběh a historie loga Chupa Chups. Na počátku byl obrázek malé holčičky s culíky. Jak se ale lízátka začala stávat slavnější a hlavně začala pronikat i na další světové trhy, rozhodl se Enric Bernat logo pozměnit. A vzal si na to odborníka z největších.

i

V roce 1969 Enric Bernat navštívil slavného Salvadora Dalího, který během setkání načrtl na ubrousek obrys kopretiny, jenž dal základ logu lízátka Chupa Chups, jak ho známe dnes.

Konečná podoba loga se ustálila koncem 80 let minulého století. Charakteristická kytička, která zdobí vršek lízátka, se v obchodě nedá přehlédnout ani ve století jednadvacátem. I po téměř 60 letech, jež uplynuly od chvíle, kdy první lízátko Chupa Chups spatřilo světlo světa, si tahle slavná cukrovinka získává srdce (a jazýčky) milionů dětí i dospělých na celém světě.

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 73

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-24 z 73

Stránka
na stránce
Nastavit sestupný směr